AKTUALNOŚCI

Nominacja do POLSKIEJ NAGRODY INTELIGENTNEGO ROZWOJU 2018 za urządzenie dla osób niepełnosprawnych - Toucan Eye - dla Spółki Funduszu Kapitałowego ARP

Spółka Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza SA nominowana do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2018 za urządzenie zwiększające samodzielność osób niedowidzących - Toucan Eye

Toucan Eye
Toucan Eye to intuicyjne, przenośne urządzenie oparte na technologii sztucznej inteligencji, dedykowane osobom z poważną dysfunkcją wzroku. Założeniem projektu jest stworzenie asystenta, który zawsze i wszędzie będzie towarzyszył osobom z dysfunkcją wzroku, likwidując przy tym wiele barier, z którymi osoby te spotykają się na co dzień.
Toucan Eye to system wspomagający czynności dotąd samodzielnie nieosiągalne dla osób z dysfunkcją wzroku. System będzie obserwował otoczenie użytkownika, co w połączeniu z analizą obrazu i sztuczną inteligencją sprawi, że asystent będzie mógł przekazywać informacje nt. numeru nadjeżdżającego autobusu, godziny odjazdów środków komunikacji publicznej, numeru drzwi, nazw ulic, produktów dostępnych w sklepie, dań w karcie menu oraz wielu innych informacji. Ponadto system będzie umożliwiał odczytywanie wszelkich tekstów w czasie rzeczywistym, mogą to być książki, czasopisma, ulotki oraz inne materiały drukowane czy cyfrowe.

Sztuczna inteligencja w służbie niewidomym
Tempo rozwoju technologii oraz idąca z nim w parze miniaturyzacja urządzeń, dają dziś szeroki wachlarz możliwości wykorzystania elektroniki tam, gdzie nie było to do tej pory możliwe. Jedną z dziedzin, w których komputeryzacja odgrywa coraz większe znaczenie, jest pomoc osobom niepełnosprawnym.
Toucan Eye to produkt firmy Toucan Systems, który dzięki zaawansowanej elektronice i specjalnie zaprojektowanej sztucznej inteligencji, pozwoli niedowidzącym dojrzeć i odczytać to, co dotychczas było dla nich niewidoczne.

Badania
Toucan Eye to nie tylko zaawansowany projekt pod względem inżynieryjnym. To także, a może przede wszystkim, wymagający projekt w aspekcie społecznym. Wyselekcjonowanie najistotniejszych informacji z mnogości kształtów i kolorów otaczającego świata wymaga ogromnego zaangażowania zespołu programistów, osób niewidomych oraz ich przewodników. Dopiero zespołowa praca multidyscyplinarnego zespołu daje efekt w postaci produktu spełniającego realne potrzeby grupy docelowej. Badania rozpoczęły się na początku 2017 roku. Planowane wypuszczenie produktu na rynek, to koniec 2019 roku.

Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju 2018
Innowacyjny produkt tworzony przez inżynierów Toucan Systems uzyskał nominację do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju. Inicjatorem i głównym organizatorem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju  jest Centrum Inteligentnego Rozwoju. Współorganizatorem „Rzeczpospolita" oraz "goPL". Partnerem merytorycznym jest Śląskie Centrum Etyki Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju przy Politechnice Śląskiej.
Laureatami tego prestiżowego wyróżnienia zostają podmioty, które w swej pracy wykazują się nieustannym ukierunkowaniem na przyszłość, stanowiąc podstawę zrównoważonego rozwoju gospodarczego kraju. Laureatem edycji 2017 w kategorii "Człowiek roku" został ówczesny Minister Rozwoju i Finansów, Mateusz Morawiecki.
Oficjalne wręczenie Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju będzie miało miejsce podczas uroczystej Gali połączonej z bankietem z udziałem ogólnopolskich mediów (19 października 2018 r.) podczas  Międzynarodowego Forum Inteligentnego Rozwoju 3.0 Uniejów 2018. To trzecia edycji prestiżowego wydarzenia naukowo-gospodarczo-samorządowego, które odbędzie się w dniach 18-20 października w uzdrowisku termalnym - Uniejowie. Forum jest innowacyjną płaszczyzną styku trzech filarów polskiej perspektywy inteligentnych specjalizacji - biznesu, samorządu i nauki. W wydarzeniu uczestniczy co roku około 1000 liderów rozwoju i inwestycji.

Dobry biznes
Toucan Eye to nie jedyny produkt Toucan Systems. Firma powstała w 2012 roku jako Spółka Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza na bazie projektu tworzonego przez młodych informatyków w obszarze nowoczesnej interaktywnej reklamy i prezentacji audiowizualnych (Augmented Reality, Virtual Reality, Motion Control, Gesture Control, Touch Control). Spółka dynamicznie się rozwija i może pochwalić się już wieloma sukcesami m.in. w tworzeniu multimedialnych rozwiązań dla ekspozycji muzealnych i wystawienniczych jak np. Muzeum II Wojny Światowej, Centrum Nauki i Techniki EC-1 w Łodzi, a także niemiecki pawilon na Wystawie Światowej EXPO. „Toucan Eye to najnowszy projekt Spółki, który już został doceniony w skali kraju i uzyskał nominację do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju. To dla nas potwierdzenie słusznych decyzji inwestycyjnych – mówi Paweł Zając, Dyrektor Funduszu Kapitałowego ARP.”

Fundusz Kapitałowy ARP jest funduszem typu „seed”, w 100 % sfinansowanym ze środków Unii Europejskiej, inwestującym w innowacyjne pomysły w różnych branżach. „Kierunek w jakim rozwija się Spółka Funduszu Kapitałowego  Agencji Rozwoju Pomorza, jest przykładem młodej firmy, która nie boi się trudnych wyzwań i to w obszarach wrażliwych społecznie. Jeśli środki unijne służą wspieraniu start-upów, które z sukcesem realizują tematy edukacyjne czy wspierające osoby niepełnosprawne,  to z punktu widzenia województwa jest to bardzo dobry biznes”. – podsumowuje Mieczysław Struk,  marszałek Województwa Pomorskiego. 

Informacje o projekcie można znaleźć na stronie:
https://toucan-systems.pl/toucaneye/

Wstecz