Jesteś tutaj:

Gratulacje dla Anisha Saraf właściciela firmy Let's Deliver, Spółki Funduszu Kapitałwego za zdobycie nagrody w konkursie "Gdańsk Miasto Przedsiębiorczych"

8 lutego podczas uroczystej Gali przedstawiono przedsiębiorców nagrodzonych przez Miasto Gdańsk, Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER oraz "Dziennik Bałtycki" w konkursie "Gdańsk Miasto Przedsiębiorczych".

Nagrody przyznano w 7 kategoriach: Przedsiębiorczość Seniorów, Imigrantów, Młodzieżowa, Społeczna, w Edukacji, Przedsiębiorca Odpowiedzialny Społecznie oraz Przedsiebiorczość wspierająca Markę Gdańska.

W kategorii Przedsiębiorczość Imigrantów nagrodę Kapituły zdobył Anish Saraf - właściciel firmy Let's Deliver, Spółki Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza SA.

Spółka Funduszu Kapitałowego ARP Let's deliver powstała w 2013 roku. Pomysłodawcą projektu jest urodzony w Indiach Anish Saraf.

Pewnego dnia czekając na zamówiony posiłek w jednej z Gdańskich pizzerii obserwował wchodzących i wychodzących z zamówieniami dostawców. Zauważył, że kurierzy najczęściej wychodzą tylko z jednym zamówieniem, a zawsze wracają z pustą torbą. Zadał sobie pytanie, a jakby tak dostawca wracając mógł zabrać pizzę z innej restauracji i dostarczyć ją w drodze powrotnej? Rozpoczął wędrówkę po trójmiejskich restauracjach, barach, pizzeriach rozmawiał z właścicielami o dostawach. Okazało się, że restauracjom bardzo często brakuje czasu, sił, pieniędzy i pomysłu, aby doskonalić i rozwijać swoje procesy dostaw. Anish szybko zrozumiał, że branża gastronomiczna nie jest jedyną, która ma te same potrzeby i boryka się z podobnymi problemami.

Od idei do zaprezentowania pomysłu światu minęły dwa lata. Anish z gotowym zarysem projektu wziął udział w Startup Weekend Trójmiasto, który odbył się w listopadzie 2012 roku w Gdyni, w którym otrzymał wyróżnienie. Rozpoczął budowę zespółu złożonego ze specjalistów w kluczowych dla sukcesu projektu obszarach. Będąc doskonałym strategiem oraz genialnym handlowcem, mógł firmie zapewnić właściwy rozwój sieci sprzedaży, dopasowany do wizji i misji firmy. Potrzebował jeszcze specjalisty w obszarze IT (gdyż technologia miała znacząco wspierać proces realizacji dostaw i wyróżniać usługę od wszelkich innych dostępnych na rynku) oraz specjalisty w zakresie HR (gdyż podstawą sprawnie funkcjonującego systemu jest doskonale zorganizowana siec kurierów).

Od stycznia 2013 r. zespół podjął wspólną pracę nad projektem. Od tego czasu do podpisania umowy inwestycyjnej z ARP w grudniu 2013 r. projekt nabrał nowego wymiaru. Co-founderzy wybrali na rynek startowy znaną im branżę gastronomiczną. Inwestorzy z całej Polski wykazywali zainteresowanie projektem, jednak pomysłodawcy zdecydowali się na usytuowanym lokalnie inwestorem, Agencją Rozwoju Pomorza S.A. Firma została założona 13 grudnia 2013 roku, a już w połowie lutego 2014 ruszyła realizacja pierwszych dostaw.

Firma aktualnie dysponuje doskonałym zespołem 220 kurierów i realizuje usługi w dwóch miejscach w Polsce Trójmieście i Warszawie i rozrasta się niemal o 100% każdego roku. Liczy na możliwość dalszego rozwoju, w kolejnych miastach Polski i za granicą, oferując coraz więcej miejsc pracy i doskonały serwis.

www.lets-deliver.pl

 

Spółka Toucan Systems - nowa odsłona

W grudniu br. firma Toucan Systems przeszła gruntowny proces zmiany identyfikacji wizualnej. Rebranding dotknął nie tylko markę główną, ale również podległe sub-marki. Odświeżeniu uległo również pozycjonowanie spółki, jak i strona internetowa.

więcej

Fundusz Kapitałowy ARP na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego

Dyrektor Funduszu Kapitałowego ARP podzieli się swoim doświadczeniem na temat inwestowania w projekty z branży filmowej podczas Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Netia OFF Camera. Podczas dni branżowych Festiwalu PRO INDUSTRY w ramach case study „Oscarowa strategia sukcesu” odbędzie się rozmowa o filmie LOVING VINCENT i spółce Funduszu PAWS.

więcej

Poszukujemy Innowacyjnych Pomysłów!

Zapraszamy do współpracy autorów ciekawych, innowacyjnych rozwiązań na wczesnym etapie rozwoju, mających szansę znaleźć komercyjne zastosowanie na rynku nowoczesnych produktów bądź usług. Czekamy na zgłoszenia przede wszystkim od tych pomysłodawców, którzy mają w planach prowadzenie własnego biznesu, posiadają prototyp /MVP bądź „zmaterializowane” know-how i potrzebują wsparcia finansowego do realizacji swojego pomysłu. W latach 2009-2013 Fundusz założył spółki, które już osiągnęły sukces rynkowy.

Zapraszamy do kontaktu: tel. (58) 32 33 127/226  e-mail: invest@arp.gda.pl

Więcej o projekcie tutaj

Nominacja do POLSKIEJ NAGRODY INTELIGENTNEGO ROZWOJU 2018 za urządzenie dla osób niepełnosprawnych - Toucan Eye - dla Spółki Funduszu Kapitałowego ARP

Toucan Eye to intuicyjne, przenośne urządzenie oparte na technologii sztucznej inteligencji, dedykowane osobom z poważną dysfunkcją wzroku. Zostało docenione Nominacją do prestiżowej nagrody.

więcej

Film Twój Vincent - malowany w technologii PAWS - nominowany do nagrody Oskara 2018! Sukces filmu potwierdza skuteczność innowacyjnego rozwiązania

„Twój Vincent” został nominowany do OSKARA! Film malowany w technologii PAWS został nominowany do nagrody Oskara 2018! Sukces filmu potwierdza skuteczność innowacyjnego rozwiązania.

więcej

Europejski Oskar za film animowany malowany w technologii PAWS - sukces filmu potwierdza skuteczność innowacyjnego rozwiązania

Pomysł biznesowy PAWS powstał jako odpowiedź na potrzeby produkcji filmu "Twój Vincent". Dziś sukcesy obrazu potwierdzają skuteczność innowacji. 8 grudnia Katarzyna Kobiela, reżyserka filmu „Twój Vincent”, wraz z mężem Hugh Welchmanem odebrali wspólnie nagrodę dla najlepszego filmu animowanego na Europejskim Festiwalu Filmowym.

więcej

Wystawa "Twój Vincent" - Oliwski Ratusz Kultury, 4-17 grudnia 2017 r.

Fundacja Fundacja Fale Kultury we współpracy z BreakThru Films Fundacją Wspólnota Gdańska zapraszają do Oliwskiego Ratusza Kultury na wystawę „Twój Vincent” w dniach 4-17 grudnia 2017 r.

więcej

Owacje na stojąco dla filmu Loving Vincent podczas festiwalu w Annency

W dniach 12-17 czerwca odbyła się tegoroczna edycja Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. 13 czerwca w ramach Konkursu Głównego odbyła się światowa premiera filmu „Loving Vincent”. Film otrzymał nagrodę publiczności, a po premierze 10 minutowe owacje.

Film animowany „Loving Vincent” („Twój Vincent”), w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, opowiada o życiu i zagadkowej śmierci Vincenta van Gogha. Jest to pierwszy na świecie pełnometrażowy film wykonany w technice animacji malarskiej, wykorzystujący przy produkcji specjalnie zaprojektowane innowacyjne rozwiązanie PAWS (Painting Animation Workstation). Dzięki niemu możliwie jest „ożywienie” na ekranie dzieł jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych malarzy.

Więcej na temat filmu Loving Vincetn i Spółki PAWS tutaj

Innowacja w sztuce czyli... PAWS Sp. z o.o.

Jak malowano Vincenta Van Gogha?

Innowacyjne rozwiązanie w sztuce

 

Innowacyjne pomysły najczęściej kojarzą się z obszarami informatyki, techniki czy nauk ścisłych. Trudniej wyobrazić sobie usprawnienie w dziedzinach artystycznych. A już pomysł biznesowy oparty na tego typu innowacji to rzadkość. Ludzka kreatywność przekracza jednak stereotypy naszego myślenia, a przykładem może być  spółka PAWS z Gdańska. Spółka Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza oraz firmy Break Thru Films oparła swoje działanie o nowatorskie rozwiązanie wykorzystywane przy produkcji filmów animowanych.

Usprawnić powstanie dzieła sztuki

W 2017 roku zapowiadana jest premiera filmu o malarzu, Vincencie Van Goghu – „Loving Vincent”. Twórcy obrazu aby oddać klimat i charakter świata artysty postanowili opowiedzieć jego historię, opartą na listach do brata Theo, za pomocą animacji malowanej. Tak powstaje pierwszy na świecie pełnometrażowy film wykonany techniką malarską. Każda klatka filmu jest ręcznie malowana zgodnie z charakterem dzieł samego mistrza postimpresjonizmu. Aby sprawnie zrealizować tak wymagający organizacyjnie projekt opracowano specjalną stację dla zatrudnianych do produkcji filmu artystów malarzy. Stanowisko pozwala na skrócenie czasu pracy przy poszczególnych obrazach wykorzystanych w filmie. Prace nad technologią trwały prawie 2 lata i nazwano ją PAWS czyli Paninted Animiation Work Station. Tą samą nazwę ma powstała na bazie pomysłu spółka.  

Czasem pędzel to za mało
Filmowa opowieść została oparta na 120 dziełach Van Gogha, które dzięki pracy ponad 100 malarzy artystów, rozbudowano klatka po klatce i rozwinięto w filmową „ręcznie malowaną” opowieść. Dzieła ożywają na ekranie, aby przeprowadzić widza przez ostatni rozdział z życia malarza. Rezygnacja z animacji komputerowej na rzecz prawdziwie malarskiej opowieści pozwala w wyjątkowy sposób zanurzyć się w świat Vincenta.

Gdyby postawić jeden na drugim obrazy, które tworzą tylko 30 sekund filmu, sięgnęłyby wysokość słynnego Empire State Building.  Fabuła filmu ma trwać 90 minut. Na powstanie 1 sekundy filmu animowanego wykonano 12 obrazów olejnych, czyli 720 na minutę.

„Wykonanie jednej klatki filmu trwa średnio ponad 2 godziny. Biorąc pod uwagę, że materiał składa się z ponad 65 tysięcy klatek, skrócenie czasu wykonania jednej z nich nawet o 10 minut oznacza oszczędności w harmonogramie produkcji o prawie 11 tysięcy godziny pracy.” – wyjaśnia Sean Bobbitt, Producent filmu „Loving Vincent”. Zastosowanie  innowacyjnej technologii pozwala na obniżenie czasu wykonania jednej klatki o ponad połowę.

Zadowolony artysta

653 tysięcy kadrów tworzy jedną płynną filmową całość. Innowacyjna stacja do malowania – jest na tyle łatwa w użyciu, iż pozwoliła na zatrudnienie artystów, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z animacją, ale doskonale radzili sobie z techniką malarską w stylu Vincenta Van Gogha. „Dla malarza najważniejsze jest jego pojedyncze dzieło. Strona techniczna produkcji filmu to sprawa drugorzędna. PAWS pozwala malarzowi uruchomić stację, usiąść przed płótnem i skupić się na malowaniu. Stacja ułatwia przygotowanie każdego obrazu w taki sposób aby doskonale pasował do całości produkcji filmu” – dodaje Sean Bobbitt.

Światowa premiera, światowe rynki
Film „Loving Vincent” jest najlepszą reklamą dla Spółki PAWS i jej pomysłu. Możliwości jakie daje stacja do malowania pozwalają na szersze wykorzystanie animacji malowanej w wielu obszarach filmu czy reklamy. „Stacja PAWS została tak zaprojektowana aby mogła być wykorzystana w różnych rodzajach animacji, w tym animacji rysunkowej i tzw. Live Drawing. Jest również dostosowana do malowania na szkle. Po zakończeniu produkcji Vincenta planujemy w końcu testować wszystkie możliwości PAWS.” – wyjaśnia Sean Bobbitt.

Przewidziana dystrybucja filmu na całym świecie daje też nadzieję na promocję i wejście firmy PAWS na rynki międzynarodowe tym bardziej, że film już przed zakończeniem został sprzedany do ponad 100 krajów na świecie. Działalność PAWS Sp. z o.o. w pierwszym etapie związana jest jedynie z produkcją „Loving Vincent”. Sukces filmu pozwoli na zainteresowanie techniką innych producentów i filmowców. Brane są pod uwagę wszystkie formy współpracy, zarówno przez wynajem stanowisk malarskich jak i udział w produkcji filmów animowanych. Tak wyjątkowe ożywienie dzieł mistrza Vincenta na ekranie to najlepszy dowód na to, że innowacja PAWS działa.

 

Film „Loving Vincent” – www.lovingvincent.com

Reżyserami filmu są Dorota Kobiela i Hugh Welchman.  Zdobywca wielu prestiżowych nagród, w tym zdobywca Oskara za film „Piotruś i Wilk”, Welchman jest brytyjskim producentem licznych filmów krótkometrażowych i producentem niezwykłego filmu o Van Goghu. Drugim producentem filmu  jest Sean Bobbitt założyciel i prezes Silver Screen World Cinemas, która po połączeniu z Multikino SA stworzyła wiodącą sieć kinową. 

 

Spółka „PAWS” to jedna z kilkudziesięciu spółek Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza.  Agencja Rozwoju Pomorza SA (ARP) zarządza Funduszem Kapitałowym inwestującym w innowacyjne pomysły w wielu branżach, m.in. takich jak: ICT, biotechnologia, robotyka, medycyna, budowa jachtów. PAWS powstała w 2013 roku jest jedyną Spółką Funduszu działającą w branży filmowej.

ARP oferuje również szeroki zakres usług konsultingowych od analiz ekonomicznych i finansowych, studia wykonalności, biznesplany, przygotowywanie i zarządzanie projektami  unijnymi, wyceny przedsiębiorstw po  strategie rozwoju. Prowadzi również Centrum Obsługi Inwestora, zajmuje się promocją gospodarczą Regionu. Wykorzystując doświadczenie, eksperci ARP świadczą usługi informacyjne i szkoleniowe.

(mat. prasowy ARP A.Bochyńska)

 


Kontakt dla mediów:

Paweł Zając, Dyrektor Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza SA
tel. 58 32 33 127, email:  pawel.zajac@arp.gda.pl
www.invest.arp.gda.pl

Sierpniowa premiera "Selma and the Wisp" - kolejny krok Toucan Systems

Podróż za światłem – odważny krok gdańskiej firmy
Premiera “Selma and the Wisp

Spółka Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza, Toucan Systems ruszyła z nową marką -  Toucan Studio - zajmującą się produkcją gier. To kolejny krok w rozwoju firmy. Pierwszy produkt nowej marki to gra „Selma and the Wisp” przygodowy logiczny side-scroller, którego premiera odbyła się 4 sierpnia.

Selma zaprasza na przygodę
Sympatyków klimatycznych gier platformowych do przygody zaprasza tytułowa bohaterka Selma, sympatyczna mała dziewczynka. Jeśli zdobędziesz się na odwagę, nie oglądaj się za siebie. Podążaj za światłem wraz z Selmą przez pełną niebezpieczeństw krainę z najstraszniejszych snów. Pełna zagadek logicznych i niespodziewanych przeszkód gra wyróżnia się grafiką oraz wyjątkową atmosferą kreowanego świata. „Selma and the Wisp” zaskakuje nieszablonowymi pułapkami, porywającą fabułą oraz innowacyjnym systemem sterowania, w którym tytułowa bohaterka podąża za światłem. Piękny plastycznie projekt, ciekawa muzyka to jej niewątpliwe atrybuty. To gra współczesnego człowieka doskonale bawiącego się w wirtualnym świecie. Premiera odbyła się 4 sierpnia 2016 r. Gra mimo zaledwie kilku dni od pojawienia się na rynku już zdobywa entuzjastyczne opinie na świecie, od Chin po USA.

Toucan znaczy sukces
Sukces dotyczy nie tylko gry, to sukces startupu, który w czwartym roku swojej działalności odważnie wchodzi na nowy rynek. Największym, jak dotychczas projektem spółki jest realizacja największej w Polsce multimedialnej wystawy o historii ekonomii i bankowości, która została otwarta w maju 2016 roku. Toucan Systems opracował audiowizualnie historię pieniądza, dając jej fascynującą oprawę.

Toucan znaczy sukces

Sukces dotyczy nie tylko gry, to sukces startupu, który w czwartym roku swojej działalności odważnie wchodzi na nowy rynek. Największym, jak dotychczas projektem spółki jest realizacja największej w Polsce multimedialnej wystawy o historii ekonomii i bankowości, która została otwarta w maju 2016 roku. Toucan Systems opracował audiowizualnie historię pieniądza, dając jej fascynującą oprawę. W szerokiej ofercie Toucan Systems wyróżnia się tworzenie oprogramowania opartego o analizę i przetwarzanie obrazu. Firma oferuje wysokiej jakości aplikacje kinetyczne oraz aplikacje mobilne augmented reality (AR). Firma zrealizowała też projekty obejmujące aplikacje webowe oraz aplikacje interaktywne dla wielu innych multimedialnych ekspozycji między innymi dla Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem, czy dla Bilioteki Narodowej w Warszawie. Firma realizuje tego typu projekty w całej Polsce, a w planach ma podbój Europy. Wejście pod nową marką Toucan Studio na rynek gier komputerowych to kolejny odważny krok i rozszerzenie oferty.

„Rynek gier komputerowych jest bardzo nieprzewidywalny. Bez znacznych środków finansowych ciężko zagwarantować sukces danego tytułu. Czasami pomysł okazuje się strzałem w dziesiątkę jak to było w przypadku gry „Flappy Bird”, która bez ogromnych nakładów na reklamę i dystrybucję stała się jedną z najczęściej pobieranych gier na platformach iOS i Android. Ubiegły rok na rynku gier był bardzo udany, także dla polskich producentów, gdzie sukcesy odnosiły CD Projekt, Vivid Games, czy Techland. Ten rok ma być jeszcze lepszy. Może Toucan Studio także się do tego przyczyni.” – wyjaśnia Paweł Zając z Funduszu Kapitałowego ARP

Podczas tegorocznego Info-Share Prezes firmy Radosław Zdunek pod nową marką Toucan Studio zaprezentował specjalną edycję gry przygotowaną specjalnie na konferencję „Selma i Biurowiec”. W planach jest dalszy rozwój nowej marki i przygód Selmy, w tym także migracja na konsole oraz urządzenia mobilne.

fot. Biuro Prasowe UMWP

Gratulacje dla TMA Automation - GRYFy Gospodarcze rozdane!

„Gratulujemy TMA AUTOMATION Sp. z o.o. zdobycia nagrody w Konkursie o Nagrodę Pomorską „Gryf Gospodarczy". Firma otrzymała statuetkę „Gryfa Gospodarczego 2016” w kategorii Mikroprzedsiębiorstwo podczas uroczystej Gali konkursu, która odbyła się 1 czerwca w Dworze Artusa w Gdańsku. TMA AUTOMATION Sp. z o.o. wraz Agencją Rozwoju Pomorza SA tworzą spółkę TMA Robots Sp. z o. o., której celem jest komercjalizacja robotów wspierających procesy produkcyjne. Wierzymy, ze sukces spółki matki przełoży się również na dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa TMA Robots.

Organizatorem konkursu jest Pomorska Rada Przedsiębiorczości pełniąca rolę doradcy Marszałka Województwa Pomorskiego w zakresie wspierania i rozwoju przedsiębiorczości.”

fot. Biuro Prasowe UMWP

Toucan Systems rusza z nową marką w branży gier komputerowych - Toucan Studio

Powstała w 2012 r. Spółka Funduszu Kapitałowego ARP Toucan Systems rusza z nową marką Toucan Studio. To kolejny krok w rozwoju firmy. Pierwszy produkt nowej marki to gra Selma and the Wisp przygodowy logiczny side-scroller. Piękny plastycznie projekt, ciekawa muzyka to dodatkowe atrybuty gry, w której razem z małą Selmą pokonujemy „krainę lęku”. Biegniemy, kombinujemy, zbieramy świetliste punkty i robimy wszystko, żeby dojść do celu i nie stracić życia. Grę wyda największy wydawca polskich gier CDP.pl.

Podczas tegorocznego Info-Share Prezes firmy Radosław Zdunek pod nową marką Toucan Studio zaprezentował wariację gry w tematyce konferencji, gdzie Selma znajdowała się w biurowcu.

https://www.facebook.com/ToucanStudioTM


O Toucan Systems napisali także na www.trojmiasto.pl
 

Jak się robi nowoczesne muzeum? TOUCAN SYSTEMS opowiada o pieniądzu

Jak może wyglądać muzeum ekonomii?  Gabloty, numizmaty i delikatny powiew nudy?  Dziś dzięki nowoczesnym technologiom opowieść o pieniądzu może być fascynującą przygodą dla szerokiego grona odbiorców. Taka idea przyświecała twórcom Centrum Pieniądza NBP, które 14 maja, w noc muzeów, przyjęło pierwszych odwiedzających. Atrakcyjna forma ekspozycji jest możliwa dzięki wyjątkowym multimedialnym rozwiązaniom gdańskiej firmy TOUCAN SYSTEMS Sp. z o. o.

Misją Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka, które powstało w Warszawie jest upowszechnianie wiedzy o roli pieniądza na tle historii gospodarczej, przybliżenie sposobu funkcjonowania mechanizmów  finansowych, systemów płatniczych oraz banków centralnych w gospodarce. Brzmi poważnie, ale nowoczesny sposób opowiadania przy wykorzystaniu interaktywnych systemów i aplikacji multimedialnych zapewnia wyjątkową łatwość w przekazie skomplikowanych treści.  Jedna z najnowocześniejszych ekspozycji w Polsce powstała przy współudziale firmy Toucan Systems Spółki Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza z Gdańska. Dzisiejsze muzea angażują wzrok, słuch i wciągają zwiedzających w interakcję aby podzielić się wiedzą i dotrzeć do różnego typu i wieku odbiorców. Wszystkie te elementy wykorzystano przy tworzeniu ekspozycji Centrum Pieniądza NBP.    

Jak dziś tworzy się muzeum?
Nad projektem pracował multidyscyplinarny zespół ekspertów. Nowoczesny przekaz, który tak wyróżnia nową placówkę edukacyjną, nadała firma Toucan Systems,  odpowiedzialna za multimedialną część ekspozycji. W stałym kontakcie z pracownikami Narodowego Banku Polskiego były przygotowywane poszczególne scenariusze oraz makiety aplikacji. Efektem jest spójna ekspozycja zaprezentowana na ponad 2000 m2 powierzchni i podzielona na 16 modułów tematycznych. 24 osoby z firmy Toucan Systems pracowały nad audiowizualną formą opowieści przez 14 miesięcy.
„Cała ekspozycja składa się z ponad 1000 urządzeń i  ponad 120 stanowisk, które na wiele sposobów przekazują wiedzę ekonomiczną. W celu przygotowania jak najlepszych treści nasz zespół przygotowywał ręczne ilustracje, animacje trójwymiarowe, filmy, makiety aplikacji, ścieżkę dźwiękową, co w praktyce oznacza pełen zakres multimediów.” – mówi Radosław Zdunek Prezes Zarządu Toucan Systems
Aplikacje łączące wygodę użytkownika i funkcję edukacyjną, obsługuje się w najprostszy sposób, dotykiem lub gestem. Zespół Toucan Systems wykorzystał w wielu miejscach autorską technologię tworzenia dotykowych ekranów projekcyjnych, m.in.:  ścianę dotykową o rozmiarach 3x2 metra, czy studnię, w której umieszczono okrągły ekran dotykowy. Zwiększono interaktywny kontakt ze zwiedzającymi dzięki zaprojektowanym stanowiskom, automatycznie wykrywającym przechodzące osoby tak aby przyciągnąć ich uwagę.

Nauka przez zabawę
Do wyboru mamy wiele gier edukacyjnych, np. uczących różnych właściwości pieniądza, jest też gra przenosząca nas na średniowieczny targ, podczas której gracz robi zakupy za przyznane mu środki. Można nauczyć się podstaw oszczędzania, sprawdzić wiedzę historyczną, czy też uciekać bankowozem przed policją. Poza tym można zobaczyć projekty banknotów niewprowadzonych do emisji, pobawić się wielkoformatowymi puzzlami z ciekawostkami o euro, a w Laboratorium Autentyczności każdy może zbadać autentyczność własnych pieniędzy przy użyciu profesjonalnego sprzętu.

Zabierz muzeum do domu
Prezentowana wiedza gospodarczo historyczna jest ciekawa jednak ilość atrakcji może sprawić, że nie uda nam się zapoznać ze wszystkimi opisami. Na wszelki wypadek gdyby zabrakło nam czasu, muzeum wyposażono w system „powizyty” połączony z biletami RFID. Umożliwia on zdobywanie wiedzy o finansach poza placówką. Każdy gość otrzymuje na wejściu kartę RFID, którą przykłada do interesujących go stanowisk. Następnie w domu loguje się na swoje indywidualne konto aby zapoznać się z materiałem. Oprogramowanie pozwala także użytkownikowi  zobaczyć trasę, którą przeszedł, wyniki gier, ściągnąć zrobione zdjęcie np. z prawdziwą sztabką złota – utrwalić przeżytą w centrum przygodę.

Centrum satysfakcji
Część multimedialna jest tym na co odwiedzający zwracają przede wszystkim uwagę.  Niemniej  ważną częścią prac Toucan Systems było to co niewidoczne, czyli  wyposażenie Centrum w możliwość zarządzania infrastrukturą teletechniczną i zapewnienie stabilnej pracy całej ekspozycji. Zespół zrealizował kompletne oprogramowanie do zarządzania sprzętem, dostarczał również do Centrum Pieniądza część sprzętu, która była ściśle związana z ich autorską technologią dotykowych ekranów projekcyjnych.
„Jesteśmy dumni z końcowego efektu, który został osiągnięty przez cały zespół projektowy. Końcowym efektem jest spójna, nowoczesna i niezwykle ciekawa wystawa przedstawiająca w przystępny sposób wiedzę tak bardzo potrzebną, ale nie zawsze łatwą. Multidyscyplinarny zespół wspólnymi siłami zrealizował naprawdę niesamowitą placówkę edukacyjną.” –podsumowuje Radosław Zdunek. Jeśli placówka edukacyjna nadal kojarzy nam się z eksponatami ułożonymi w gablotach to Centrum Pieniądza to wyobrażenie całkowicie zmieni. Ekspozycja w Centrum Pieniądza będzie udostępniana zwiedzającym bezpłatnie.

Firma Toucan Systems powstała w 2012 roku na bazie projektu tworzonego przez młodych informatyków jako Spółka Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza. Misją Toucan Systems jest spełnianie potrzeb klientów w zakresie nowoczesnej interaktywnej reklamy i prezentacji (Augmented Reality, Motion Control, Gesture Control, Touch Control), aplikacji działających na podstawie analizy obrazu oraz oprogramowania związanego z zarządzaniem przedsiębiorstwem i jego zasobami, w tym również nowoczesnymi metodami sprzedaży. Spółka oferuje także analizę wizyjną (statystyki) ułatwiającą analizę i ocenę skuteczności stosowanych reklam i zainteresowania produktami. Dzięki wysokiej jakości usług firma, w krótkim czasie wzbogaciło swoje port folio o projekty realizowane dla najbardziej rozpoznawalnych marek. Szeroki zakres usług kieruje do małych i dużych przedsiębiorstw wszystkich branż, a także do muzeów i instytucji związanych z kulturą, dostarczając im skuteczne narzędzia zarządzania firmą, reklamy i marketingu, uatrakcyjnienia ewentów, a nawet tworzenia, w przypadku instytucji związanych z kulturą, nowoczesnych, związanych z najnowszą technologią, instalacji o charakterze artystycznym. Doskonałym  tego przykładem jest  Centrum Pieniądza NBP, które zostanie otwarte 14 maja br.

Kamerka w Kapsułce szybsza, tańsza i efektywniejsza diagnostyka układu pokarmowego Spółka Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza (ARP) CTAdventure współpracuje z naukowcami

CTAdventure pozyskała finansowanie na projekt, dzięki któremu razem z wybranymi uczelniami ma stworzyć narzędzie umożliwiające lekarzom szybszą, wydajniejszą oraz bardziej precyzyjną analizę nagrań pochodzących z badań endoskopowych – efektem może być upowszechnienie diagnostyki za pomocą kamerki umieszczonej w kapsułce połykanej przez pacjenta tzw. endoskopii kapsułkowej.

Trudno spotkać osobę, która po doświadczeniu badania przewodu pokarmowego przy pomocy kolonoskopii czy gastroskopii miałaby dobre wspomnienia. Nowoczesne technologie wychodzą naprzeciw potrzebom pacjentów i stwarzają coraz to nowe możliwości diagnostyki. W 2001 w USA zatwierdzono endoskopię kapsułkową jako dodatkową metodę badania do użytku klinicznego. Pojawiły się kapsułki z umieszczoną w nich bezprzewodową kamerą cyfrową, które połykane przez pacjenta przechodząc w sposób naturalny przez układ pokarmowy pozwalają na oglądanie śluzówki. Nie zastępują one wprawdzie w całości dotychczasowych metod, ale to jedyne bezinwazyjne I bezbolesne badanie, które pozwala obejrzeć od środka przewód pokarmowy. Szczególnie przydatne jest w diagnostyce chorób jelita cienkiego. Obecnie badanie nie jest jednak powszechnie dostępne, jest kosztowne - około 2,5 do 4 tysięcy złotych, a lekarz ma do przeanalizowania trwający kilka godzin film.
Firma CTAdventure we współpracy z Politechniką Gdańską oraz wybraną uczelnią medyczną opracowuje produkt “GastroView”, którego celem  jest stworzenie nowego w skali świata produktu opartego na pionierskiej technologii analizy filmów endoskopowych z funkcjami: automatycznej detekcji i zliczania zmian chorobowych, mapowania przewodu pokarmowego, archiwizacji obrazów rozpoznanych zmian chorobowych - czyli prostsza, rzetelna i bardziej skuteczna diagnostyka badań endoskopowych. Technologia ma być wykorzystywana w szczególności w endoskopii kapsułkowej. Sprzedaż wersji komercyjnej produktu rozpocznie się w II kwartale 2019 roku. W przypadku endoskopii przy użyciu kapsułki z kamerką możliwe będzie zmniejszenie kosztów tego typu badania do ok. 1500 zł oraz zwiększenie wykrywalności zmian chorobowych w badaniach przewodu pokarmowego o 20-25%.  Czas nagrania filmowego, które analizuje lekarz skróci się nawet z 5 do 1,5 godziny. Lekarz będzie mógł w nagranym materiale automatycznie wyszukać interesujące go zmiany np. krwawienia, bez przeglądania całości filmu. Technika ułatwi lekarzom lokalizację i analizę zmian chorobowych. Efektem prac Spółki Funduszu Kapitałowego ARP CTAdventure będzie możliwość upowszechnienia badań endoskopii kapsułkowej.
Projekt “GastroView” będzie realizowany dzięki pozyskaniu przez firmę CTAdventure dofinansowania w konkursie ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach tzw. „szybkiej ścieżki”. Dzięki nowatorskiej formule rynkowy system wsparcia dotacyjnego, wprowadzony przez NCBR, redukuje formalności do minimum i skraca czas wydania decyzji do 60 dni od złożenia. „Szybka ścieżka” służy wsparciu badań naukowych i prac rozwojowych podejmowanych przez przedsiębiorców we współpracy z uczelniami i zespołami badawczymi. Bilans „szybkiej ścieżki” w 2015 r. dowodzi jej popularności. Przedsiębiorcy złożyli prawie 2 tysiące projektów o wartości siedmiokrotnie przekraczającej założony budżet programu. Jednym z projektów uznanych za najlepszy był „Gastro View”.  Nie jest to pierwszy sukces firmy CTAdventure Sp. z o.o. Powstała w 2013 r. Spółka Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza S.A., start-up technologiczny powołany w celu realizacji dedykowanego projektu polegającego na opracowaniu platformy wykorzystującej rozszerzoną rzeczywistość (Augumented Reality) w grach miejskich i nieustająco dynamicznie się rozwija. „Zespół CTAdventure ciągle doskonalił swoje kompetencje w zakresie rozszerzonej jaki   i wirtualnej rzeczywistości oraz zdobywał doświadczenie w zakresie zaawansowanych technologii analizy obrazu – czego końcowym efektem jest sukces projektu „Gastro View.” - wyjaśnia Dawid Jereczek członek Zarządu CTAdventure. Po 3 latach działalności, wielu sukcesach, spółka posiada szeroką ofertę dla biznesu od sztucznej inteligencji, rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości po projekty badawcze. Jeden z jej produktów to wielokrotnie nagradzany w międzynarodowych konkursach Professor Why™, wyjątkowy program komputerowy do nauki chemii.
CTAdventure to jedna z kilkudziesięciu spółek Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza. ARP zarządza Funduszem Kapitałowym inwestującym w innowacyjne pomysły w wielu branżach, m.in. takich jak: ICT, biotechnologia, robotyka, medycyna, budowa jachtów czy branża filmowa. Agencja oferuje również szeroki zakres usług konsultingowych i doradczych od analiz ekonomicznych i finansowych, studia wykonalności, biznesplany, przygotowywanie i zarządzanie projektami  unijnymi, wyceny przedsiębiorstw po  strategie rozwoju.  Prowadzi również Centrum Obsługi Inwestora, zajmuje się promocją gospodarczą Regionu. Wykorzystując doświadczenie, eksperci ARP świadczą usługi informacyjne i szkoleniowe.

 

Zapraszamy na Forum Przedsiębiorstw - 11 maja 2016

Zapraszamy do udziału w Forum Przedsiębiorstw, jednej z największych konferencji kierowanych do firm z sektora MSP na Pomorzu.  W tym roku Forum odbędzie się 11 maja 2016 w Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym w Gdyni.

Tegoroczne wydarzenie otworzy dyskusja ekspertów, którzy skomentują bieżące wydarzenia i trendy w gospodarce wpływające na działalność firm z sektora MSP. Temat podejmą ekonomiści czołowych instytucji finansowych  takich  jak: BZ WBK, X-Trade Brokers, Grant Thornton, Open Finance oraz przedstawiciel firmy Microsoft.

W programie zaplanowano ciekawe prelekcje, panele dyskusyjne i warsztaty skupiające się na zagadnieniach z zakresu zarządzania, nowych technologii oraz finansów. Proponujemy m.in. temat realizacji strategicznych celów firmy poprzez skuteczne zarządzanie zasobami ludzkimi. Specjaliści IT zaprezentują praktyczne rozwiązania dla firm z sektora MSP związane np. z utrzymaniem ciągłości działań systemów IT,  ochrony danych, koncepcją hybrydowego IT i jego wartości dla klientów czy nowoczesne rozwiązania dotyczące  outsourcingu IT. W zakresie Finansów będzie można zapoznać się z tematyką dotacji unijnych na innowacje a także finansowania działalności firm. Prelegenci zwrócą uwagę na biurokratyczne bariery rozwoju polskiej przedsiębiorczości czy wymagania związane z kontrolą podatkową firm.

Rosnące z roku na rok zainteresowanie udziałem firm w tym wydarzeniem, zachęca nas do podnoszenia jego poziomu merytorycznego i motywuje do wychodzenia naprzeciw rosnącym oczekiwaniom uczestników. Konferencja poza treściami merytorycznymi oraz możliwością pracy warsztatowej stwarza też przestrzeń do wymiany doświadczeń.

Atrakcyjność wydarzenia potwierdza  fakt, iż co roku przyciąga ono ponad 300 osób. Aktualne Forum wzbogacimy o nowe treści dzięki  Partnerom z dużym zasobem specjalistycznej wiedzy i ofertą dla firm tj. Microsoft, Dell, BZ WBK, IQ.pl, Grant Thornton, X-Trade Brokers i Open Finance.

Udział w Forum Przedsiębiorstw jest bezpłatny.

Więcej informacji www.forumprzedsiebiorstw.pl  

Dotacje na badania i rozwój - Rusza nabór wniosków o dofinansowanie

Już od 4 maja można składać wnioski w ramach poddziałania 1.1.1.” ”Ekspansja przez innowacje – wsparcie dotacyjne”. Po środku Unijne mogą sięgnąć firmy, partnerstwa firm lub firm z organizacjami, oraz jednostki naukowe we współpracy z przedsiębiorstwami. Fundusze można pozyskać na realizację projektów badawczo–rozwojowych oraz na tworzenie i rozwój infrastruktury B+R przedsiębiorstw. Uwzględniane będą wyłącznie projekty mieszczące się w tzw. Inteligentnych specjalizacjach. Środki przeznaczone na ten cel to 101 107 516 PLN.

więcej

HealthTV - wdrażana przez Spółkę Admotion - dostępna już w piątej sieci medycznej

Spółka Funduszu Kapitałowego ARP Admotion Sp z o.o., dostawca kompleksowych rozwiązań z zakresu technologiidigital signage oraz IT, wdrożyła swoje rozwiązania  - HealthTV - w sieci medycznej Polmed SA. System funkcjonuje w oparciu o 40 nośników zainstalowanych w poczekalniach i rejestracjach wszystkich placówek.

W dedykowanej ramówce znajdują się m.in. newsy, prognoza pogody, kursy walut, informacje lifestyle & healthcare oraz treści własne Polmedu. Dzięki takiej konstrukcji pętli programowej reklamodawca może zaistnieć jako partner/sponsor bloku tematycznego, zorganizować konkurs z nagrodami (wprowadzając tym samym element interakcji z odbiorcą), czy też zwiększyć rotację komunikatu, w tym uzyskać wyłączność w pętli.

„Bardzo cieszy nas fakt, że już piąta sieć medyczna zaufała rozwiązaniom technologicznym Admotion. Nasz model biznesowy łączy efekt skali oraz podejście B2B idealnie dopasowane do potrzeb branży medycznej” – podsumowuje Mateusz Rybakowski, Prezes Zarządu Admotion Sp. z o.o.

System digital signage w placówkach medycznych coraz częściej zastępuje materiały drukowane, takie jak ulotki i plakaty, w widoczny sposób obniżając koszty związane z projektowaniem, drukowaniem i kolportażem materiałów promocyjnych. Pacjenci oczekujący na wizytę stanowią zaś atrakcyjną grupę docelową dla właściciela placówki medycznej, ponieważ z jednej strony zdecydowali się już na skorzystanie z usługi, a jednocześnie wciąż mają otwarty portfel zakupowy. Co więcej w przypadku tej grupy docelowej nie istnieje żadne ryzyko, ponieważ pierwsza decyzja została podjęta, zatem w najgorszym wypadku po prostu nie skorzystają z poleconych im dodatkowych opcji.

Więcej informacji na www.admotion.pl

Konferencja dla przedstawicieli branży hotelarskiej

Cloud Industry Solutions Sp z o.o. zaprasza przedstawicieli branży hotelarskiej do udziału w Konferencji pn. "Revenue Management na bazie kosztów. Zarządzanie majątkiem w obiekcie hotelowym". Konferencja odbędzie się w dniu 30 stycznia br. w Hotelu Hilton Gdańsk. Więcej informacji tutaj

Orthopedic Surgery 3D Planner - Module Bone Extractor

Spółka Funduszu Kapitałowego ARP S.A. OPTIMEDI zakończyła prace nad aplikacją Orthopedic Surgery 3D Planner, Module Bone Extractor. Status: certyfikacja wyrobu medycznego z udziałem TUeV [Jednostka Notyfikowana]. Prezentacja aplikacji na kanale YoTube: Orthopedic Surgery 3D Planner, Module Bone Extractor. Teraz poszukuje partnerów, którzy mają możliwości wdrożenia tej innowacyjnej technologii na skalę globalną.

 

Spółki Funduszu ARP zaprezenturą się na Konferencji "Venture Day"

Spółki Funduszu Kapitałowego ARP Toucan Systems Sp. z o.o oraz CTAdventure Sp. z o.o.  przedstawią swoja ofertę i projekty podczas Konferencji "Venture Day" 19 listopada. Wydarzenie ma na celu łączenie środowisk nauki i biznesu, spotkaniu pomysłodawców i inwestorów. Więcej informacji na temat konferencji, a także organizowanych w trakcie wydarzeń, wykładów i warsztatów można znaleźć na www.ventureday.pl

Pracowity wrzesień FK ARP SA

We wrześnie br. zostało założonych pięć nowych podmiotów w ramach Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza SA.

Założone spółki to:

1. Sinutronic Sp. z o.o.

2. Emptor Labs Sp. z o.o.

3. Cloud Medical Sp. z o.o.

4. ChillID Sp. z o.o.

5. NovaPUR Sp. z o.o.

Więcej o nowych spółkach na naszej stronie www.

Dwie nowe spółki w portfelu ARP SA

28 czerwca 2013 roku powstały dwie nowe spółki w ramach Funduszu Kapitałowego ARP SA.

Pierwsza z nich, Gunhed Sp. z o.o. , zajmuje się dostarczaniem na rynek technologii i usług umożliwiających w przystępny i zoptymalizowany sposób śledzenie i analizowanie przez właścicieli stron/sklepów internetowych, procesów zachodzących na ich witrynie internetowej. Aplikacja korzystać będzie z udostępnionego przez Google API, umożliwiającego wykorzystanie danych generowanych z Google Analytics, na podstawie którego dostarczać będzie dane służące do analizy w sposób prosty i przystępny dla niezaawansowanego użytkownika. Dzięki wykorzystaniu usługi Google Analytics, aplikacja dokonywać będzie analizy danych i przedstawiać propozycję rozwiązania problemu (na przykład gdzie występują błędy związane z indeksacją stron sklepu, co obniża szansę na dokonanie zakupów przez klienta). Użytkownik będzie otrzymywać nie tylko zwykłe raporty, ale również sugestie i wskazówki na temat zmian, które powinien wykonać w celu optymalizacji swojej witryny e-commerce.

Drugą zakładaną spółką jest UtmostTechPolska Sp. z o.o. Produkt oferowany przez Spółkę – Scuba Geek - to interaktywny symulator z rodzaju „serious games”, który ma być innowacyjnym rozwiązaniem na rynku materiałów szkoleniowych związanych z branżą nurkową. Symulator zaoferowany zostanie szerokiemu gronu odbiorców w specjalnie przygotowanych pakietach, zawierających zróżnicowane scenariusze, których zakres merytoryczny będzie ścisłym odwzorowaniem kursów oferowanych przez najbardziej znaną i największą organizację nurkową na świecie – PADI.

Europejski Kongres Gospodarczy: Nagroda dla BS-154!

Prestiżowa Nagroda dla biotechnologicznej Spółki BS-154 należącej do portfela inwestycyjnego Funduszu Kapitałowego ARP SA za współpracę biznesu z nauką, której efektem będzie nowy lek na raka wręczona została podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress – EEC).

14 maja w Katowicach, gdzie na 100 sesjach tematycznych, debatach i imprezach towarzyszących udział wzięło około 6000 gości z Polski i z zagranicy, wręczono nagrody dla innowacyjnych projektów.

Laureatem nagrody głównej w kategorii „Innowacyjny Projekt - Współpraca Biznesu z Nauką” została Spółka utworzona przez Fundusz Kapitałowy Agencji Rozwoju Pomorza i BLIRT SA  - firma BS-154 Sp. z o.o. za projekt „Asymetrycznie podstawione pochodne antrapirydazonu jako cytostatyki modulujące oporność wielolekową komórek nowotworowych” – w ramach którego zostanie opracowany nowy, przełomowy lek na raka.

Firma BS-154 Sp. z o.o. została założona w grudniu 2012 r. BS-154 zajmuje się rozwojem i komercjalizacją innowacyjnego cytostatyku - leku przeciwnowotworowego o szerokim spektrum działania, który może zrewolucjonizować rynek związków stosowanych w terapii lekoopornych nowotworów. Rozwijany produkt, stanowi nowość na rynku światowym. Związek przeciwnowotworowy, nad którym pracuje firma BS-154 może stanowić przełom w terapii wielolekoopornych nowotworów i pozwolić na zatrzymanie niezwykle groźnego trendu uodporniania się nowotworów na istniejące leki, co dotyczy już 40% wszystkich przypadków.

Już 25 spółek w FK ARP SA

Pod koniec kwietnia powstały trzy nowe spółki w ramach Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza S.A.

25 kwietna 2013 roku powstała spółka EBM24 Sp. z o.o. Przedmiotem działalności spółki będzie komercjalizacja i rozwój platformy handlowo-magazynowej działającej w modelu SaaS pod nazwą E-Biznes Menedżer. Jej zadaniem jest ułatwienie zarządzania procesem sprzedaży przez Internet, zwłaszcza jeśli pochodzi ona z wielu różnych kanałów.

Kolejną spółką jest Transmedium Sp. z o.o. Celem spółki założonej 26 kwietnia 2013 roku jest wprowadzenie na rynek innowacyjnego płynu do ochrony, przechowywania i perfuzji narządów w czasie zabiegów chirurgicznych, zwłaszcza transplantacji. Dzięki właściwościom płynu możliwe będzie wydłużenie czasu przechowywania narządów, a także ograniczone zostaną niekorzystne procesy chemiczne zachodzące w tkankach przechowywanego organu.

26 kwietnia 2013 roku założona została także Wydawnictwa Cyfrowe Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której przedmiotem działalności będzie konwersja podręczników drukowanych do wersji cyfrowej poprzez zastosowanie autorskich rozwiązań informatycznych. Dodawane mają być także multimedia uatrakcyjniające podręczniki. Spółka planuje również stworzyć wielofunkcyjną platformę edukacyjną.

 

Nasza spółka na targach CeBIT

W targach CeBIT uczestniczyło ponad 200 polskich firm. Jedną z nich była Toucan Systems Sp. z o.o. z naszego portfela inwestycyjnego.

Informacja o naszej spółce pojawiła się w Pulsie Biznesu (link). Zapraszamy do lektury.

 

Tanio, ciekawie, nowocześnie - aplikacja mobilna z naszego podwórka

Na świecie jest już 2 mln aplikacji mobilnych. W Polsce liderzy to Allegro, JakDojadę i Listonic - ponad milion pobrań. Świat wyraźnie orientuje się na mobilność. Trend rynku nie został niezauważony przez trójmiejskie firmy technologiczne. W nurt “mobile” wpisuje się firma WazenGO - inicjatywa gdańskiej Spółki zawiązanej przy Agencji Rozwoju Pomorza. Aplikacja mobilna WazenGO, umożliwiająca łączenie społeczności poszukującej rozrywki, z lokalami, które oferują swoje usługi w promocyjnych cenach, dedykowana jest zarówno na platformę iOS, jak i Android.

Ponieważ coraz śmielej zaczynamy korzystać z dobrodziejstw aplikacji mobilnych nadszedł moment, aby zacząć dzięki nim oszczędzać. Czas to pieniądz, dlatego właśnie twórcy aplikacji na smartfony zadbali, żebyśmy szybko i sprawnie mogli odnaleźć w swoim najbliższym otoczeniu promocyjne oferty kulinarne oraz pomysły na aktywne spędzanie wolnego czasu. Aplikacja precyzyjnie określa miejsca, w których możemy np.: wypić dwa drinki w cenie jednego, mieć tańszą wejściówkę na koncert, rabat na usługę, czy darmowy, poobiedni deser. Oszczędzamy czas, energię, a przede wszystkim pieniądze – zdobywając kupony rabatowe „od ręki”, bezpośrednio pobierając je z aplikacji. Dzięki WazenGO możemy też zasięgnąć informacji na temat danego miejsca, lokalu, czy imprezy, przeczytać nowinki, zobaczyć zdjęcia i pójść prostą drogą, w kierunku, który wskaże nam mapa.

WazenGO to dobra okazja do wspólnej zabawy. Twórcy aplikacji pomyśleli również o sferze kulturalno - rozrywkowej. W zakładce imprezy znajdziemy (szczegółowo opisane i dokładnie oznaczone na mapie) różnorodne  wydarzenia, koncerty, spotkania rozsiane po Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Aplikacja mobilna poza informacją “co, gdzie i kiedy” da nam często możliwość skorzystania ze zniżek na bilety oraz wejściówki.

Nie koniec na tym. WazenGO przygotowuje na kwiecień nową roz(g)rywkę - zabawę dla mobilnej społeczności Trójmiasta polegającą na aktywnym wzbogacaniu i odkrywaniu przestrzeni miejskiej. Scenariusz rozgrywki wstępnie przygotowany przez wydawcę będzie mógł być modyfikowany przez samych użytkowników.

Od stycznia aplikacja WazenGO jest dostępna w największych sklepach z aplikacjami. Można ją pobrać z Google PLAY oraz AppStore. Z każdym dniem przybywa nowych partnerów, którzy chętnie promują się w aplikacji, publikując na wirtualnej ścianie oferty Happy Hour z których korzystają użytkownicy - klienci. W ofertach WazenGO np. z Sopotu znajdziemy m.in. zniżki do McDonalda, Baru Czarna Wołga, bistro Stacja Sopot czy też klimatycznej restauracji Familia Marco Polo.

Forma okazyjnych kuponów rabatowych, katalog imprez i lokali to nie tylko korzyść dla klienta, ale również szansa lepszego zapoznania się z ofertą trójmiejskiego rynku i możliwość dokonywania bardziej świadomych wyborów.  I najważniejsze, wszystkie te funkcje dotyczą lokalizacji skupionych wokół Ciebie. Szybko i precyzyjnie, w momencie kiedy tego potrzebujesz - “tu i teraz”. Dlatego właściciele smartfonów - jednoczmy się ponieważ warto korzystać z mobilnego świata, który staje się naszym nowym oknem na rzeczywistość.

Fundusz Kapitałowy ARP SA zainwestował w kolejną spółkę

4 lutego 2013 roku założona została 22 spółka w ramach Funduszu Kapitałowego ARP S.A. - PAWS Sp. z o.o.

PAWS Sp. z o.o. powstała na bazie nowatorskiego rozwiązania umożliwiającego tworzenie filmów techniką animacji malowanej. W tego typu animacjach każda klatka filmu jest ręcznie malowana, a potem fotografowana. Należące do PAWS Sp z o.o. rozwiązanie „Painted Animation Work Stanion” (PAWS), usprawnia ten proces stwarzając nowe możliwości. Wyjątkowy klimat i atmosfera powstających przy jej wykorzystaniu obrazów kusi atrakcyjnością i proponuje odbiorcy wyjątkową jakość. Efektywność nowej technologii pozwoli na szersze wykorzystanie animacji malowanej w wielu obszarach filmu czy reklamy.

Nowa spółka utworzona w ramach Naszego Funduszu Kapitałowego

18 stycznia 2013 roku założona została nowa, już 21, spółka w ramach Funduszu Kapitałowego ARP S.A. - CTAdventure Sp. z o.o.

Przedmiotem działalności spółki jest udostępnianie ogólnoświatowej platformy przygodowych gier miejskich z elementami Augmented Reality (rzeczywistości rozszerzonej).

Obecnie oferowane są scenariuszowe gry miejskie dla klientów instytucjonalnych – krajowych i zagranicznych. Oferowana będzie także platforma o zasięgu ogólnoświatowym dla indywidualnych użytkowników.

Gry miejskie prowadzone są przez użytkowników w przestrzeni miejskiej, którzy poruszając się po ulicach miasta, używają smartfonów (lub tabletów), jako wirtualnych okularów i prowadzą rozgrywki scenariuszowe. Rozwiązania technologiczne umożliwiają graczom jednoczesne widzenie obrazu rzeczywistego (z kamery) oraz przedmiotów wirtualnych (3D) dodanych dzięki technologii rzeczywistości rozszerzonej.

20 spółek Funduszu Kapitałowego ARP SA

Fundusz Kapitałowy Agencji Rozwoju Pomorza S.A. ma w swoim portfelu inwestycyjnym już 20 spółek. W dniu 31 grudnia 2012 roku powstały dwie nowe.

BS-154 Sp. z o.o.  
Spółka zajmować się będzie rozwojem i komercjalizacją innowacyjnego cytostatyku o szerokim spektrum działania, który może zrewolucjonizować rynek związków stosowanych w terapii lekoopornych nowotworów. Rozwijany produkt, stanowi nowość na rynku europejskim i światowym, jego główną przewagą konkurencyjną jest wysoka aktywność cytostatyczna względem wielu typów nowotworów, ze szczególnym uwzględnieniem aktywności względem komórek nowotworowych z opornością wielolekową (MDR).

Emdesoft Sp. z o.o.
Przedmiotem działalności spółki jest stworzenie i sprzedaż systemu informatycznego dla gmin wspomagającego zarządzanie gospodarką odpadami. Będzie on pomagał wypełniać obowiązki ustawowe gminom, firmom wywożącym odpady i regionalnym instalacjom przetwarzania odpadów (RIPOK) – jako uczestnikom rynku gospodarowania odpadami (zgodnie z założeniami zmienionej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach [tj. Dz. U. z 2005r., Nr 236, poz. 2008 z późn. zm.], stanowiącą reformę systemu gospodarki odpadami). Program będzie także dostarczał wiarygodnych danych o kosztach funkcjonowania całego systemu, po to by móc prawidłowo określić wysokość opłaty śmieciowej. Ponadto system ma stanowić docelowo narzędzie, które będzie zdolne do optymalizowania kosztów gospodarowania odpadami m.in. poprzez planowanie optymalnych tras wywozu odpadów, planowanie pośrednich punktów zbiorczych odpadów itp.

18 spółka w porfelu Funduszu Kapitałowego ARP SA

W dniu 5 listopada 2012 roku w ramach Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza SA założona została 18 spółka – Heriton Sp. z o.o. działająca w branży produktów dźwiękochłonnych.

Spółka zajmować się będzie produkcją i sprzedażą opatentowanego i przetestowanego w warunkach laboratoryjnych pochłaniacza hałasu o nazwie ROLFON™, czyli wysokoefektywnego, szerokopasmowego pochłaniacza hałasu przeznaczonego dla dużych pogłosowych przestrzeni. Dzięki specjalnej konstrukcji uzyskano o 30% większą efektywność w niskich oktawach od innych materiałów dźwiękochłonnych.

Kolejna spółka założona z udziałem Funduszu Kapitałowego ARP SA

W dniu 16 października 2012 roku w ramach Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza SA założona została 17 spółka – Wazengo Sp. z o.o. działająca w branży aplikacji mobilnych.

Oferowana przez spółkę aplikacja jest  platformą umożliwiającą łączenie mobilnej społeczności poszukującej rozrywki w bezpośredniej bliskości z lokalami, które taką rozrywkę oferują w promocyjnych cenach. Aplikacja z jednej strony jest źródłem informacji o możliwościach spędzenia wolnego czasu w atrakcyjnych cenach, z drugiej zaś stanowi narzędzie promocji optymalizujące sprzedaż usług.

Dwie nowe spółki w portfelu Funduszu Kapitałowego ARP SA

13 sierpnia br. Agencja Rozwoju Pomorza S.A. (ARP SA) utworzyła piętnastą i szesnastą spółkę w ramach prowadzonego Funduszu Kapitałowego.

Działalność pierwszej pierwszej z nich – Toucan Systems Sp. z o.o. – oparta jest na nowoczesnej platformie umożliwiającej wyświetlenie interaktywnych reklam, które reagują na przechodzące osoby i sprawiają, że dotychczasowi bierni odbiorcy stają się aktywnymi użytkownikami. Mogą oni wpływać na wyświetlaną treść, co przyciąga ich uwagę i angażuje. Dodatkowo platforma wyposażona jest w zestaw kamer na bieżąco analizujących scenę i zapisujących dane statystyczne do bazy danych pozwalając na określenie jak często określone miejsce jest uczęszczane oraz ile osób się zatrzymuje, aby oglądnąć daną reklamę. Platforma stanowi innowacyjny rodzaj nośników reklamowych, które poza funkcją marketingową, stanowią także źródło rozrywki wykorzystując specjalnie przygotowaną interaktywną aplikację. Przedstawione rozwiązanie może także znaleźć inne zastosowanie niż w branży marketingowej.

Fundusz Kapitałowy ARP SA zainwestuje w Toucan Systems Sp. z o.o. 774,5 złotych.

Druga spółka – OffiServ Sp. z o.o. – tworzy i udostępnia oprogramowanie zawierające zestaw funkcjonalności obsługujących kluczowe procesy w zakresie zarządzania zasobami w przedsiębiorstwach, a tym samym jest doskonałym narzędziem wspierającym pracę nowoczesnego biura. Pakiet podstawowych funkcjonalności systemu OffiServ obejmuje m.in.: rezerwację i wypożyczenia zasobów, zarządzanie zasobami i środkami trwałymi, service desk/help desk, zarządzanie planami urlopowymi, składanie zleceń i zatwierdzanie zakupów. Oprogramowanie ma się stale rozwijać aby kompleksowo wspierać back-office. Aplikacja ma charakter tzw. chmury obliczeniowej i będzie funkcjonować jako model SaaS (Software as a Service), czyli usługa dostępna poprzez przeglądarkę internetową jako aplikacja web’owa.

Fundusz Kapitałowy ARP SA zainwestuje w OffiServ Sp. z o.o. 770,0 tysięcy złotych.

14. Spółka Funduszu Kapitałowego ARP SA

23 maja br. Agencja Rozwoju Pomorza S.A. (ARP SA) utworzyła czternastą spółkę w ramach prowadzonego Funduszu Kapitałowego.

Przedmiotem działalności nowoutworzonej spółki, Cloud Industry Solutions Sp. z o.o., będzie produkcja i sprzedaż oprogramowania zapewniającego dostarczanie informacji zarządczej dla przedsiębiorców. Jej flagowy produkt – Hotel Data – to aplikacja do rachunkowości zarządczej dla obiektów hotelowych działająca w modelu SaaS (Software as a Service/oprogramowanie jako usługa). Hotel Data dostępny jest online (bez konieczności instalacji) i pozwala na automatyczny import danych z programów finansowo-księgowych.

Fundusz Kapitałowy ARP SA zainwestuje w nowy podmiot docelowo 750 tysięcy złotych.

 

 

MODE S.A. debiutuje na NewConnect!

16 marca 2012 roku MODE S.A. zadebiutowała na alternatywnym rynku akcji GPW.

Do obrotu wprowadzonych zostało 5 mln 850 tys. akcji serii A i 63 tys. 218 akcji serii B. Jest to pierwsza spółka należąca do naszego portfela notowana na NewConnect.

 

 

Dwie nowe spółki utworzone z końcem 2011 roku

30 grudnia 2011 powstały w ramach Funduszu Kapitałowego ARP S.A. kolejne spółki: SevenPen Sp. z o.o. i AdMotion Sp. z o.o.

Pierwsza z nich, SevenPen Sp. z o.o. została utworzona wspólnie z trójmiejską spółką– SevenNet S.A., działającą od lat na rynku ICT, notowaną również na giełdzie New Connect. W nowopowstałą spółkę Fundusz zainwestował 800 tys. pln. Przedmiotem działalności SevenPen Sp. z o.o.  będzie wdrożenie na rynek produktu o nazwie System Informatyczny Pióra Cyfrowego (SIPC). System ten będzie umożliwiał zastąpienie tradycyjnych sposobów realizacji niektórych procesów biznesowych i administracyjnych, w przedsiębiorstwach czy organizacjach poprzez zastosowanie zapisu elektronicznego oraz automatycznego transferu danych do dowolnego systemu informatycznego klienta. Oferowane przez Spółkę tzw. „pióro elektroniczne” to najnowocześniejszy i najbardziej praktyczny w produkt tego typu dostępny na rynku.

AdMotion Sp. z o.o. będzie działała w stosunkowe „młodej” branży – tzw. Digital Signage - Jest to innowacyjne i prestiżowe rozwiązanie umożliwiające emisję treści na nowoczesnych wyświetlaczach elektronicznych z możliwością zdalnego ich sterowania. Fundusz Kapitałowy ARP S.A. zainwestuje w ten podmiot docelowo 700 tys. pln. Spółka będzie oferować nowoczesne systemy reklamowo – informacyjne głównie w wielko-powierzchniowych sklepach. Planuje wdrożyć również nową usługę, polegającą na bezprzewodowej dystrybucji treści informacyjnych oraz reklamowych na ekrany przy wykorzystaniu technologii Bluetooth.

Fundusz Kapitałowy ARP S.A. inwestuje w innowacje w medycynie

Agencja Rozwoju Pomorza S.A. (ARP S.A.) utworzyła jedenastą już spółkę w ramach prowadzonego Funduszu Kapitałowego. Wraz ze wspólnikiem, OptiNav Sp. z o.o. ze Słupska, powołała do życia podmiot o nazwie "OptiMedi", działający w branży medycznej, a dokładniej w dziedzinie kapoplastyki biodra.

Spółka, w którą Fundusz ARP zainwestuje docelowo ponad 785 tysięcy złotych,  ma wyjść naprzeciw zapotrzebowaniu branży medycznej w dziedzinie ortopedii i traumatologii. Zaprojektowana przez spółkę aplikacja oraz dedykowane zabiegowi markery wspomogą zabiegi kapoplastyki stawu biodrowego,  czyli operacyjnej wymiany panewki kości biodrowej bez konieczności naruszenia głowy i szyjki kości biodrowej pacjenta.

Flagowym produktem OptiMedi Sp. z o.o., jest system OptiHip, który wspierać będzie następujące procedury operacyjne:

 • precyzyjne wyznaczanie fizycznej osi szyjki kości udowej oraz osi wiercenia w szyjce kości udowej;
 • nawigację frezu głowy kości udowej pod implant kapy oraz nawigację frezu wiercenia kości miednicy pod implant panewki kości biodrowej.

Zastosowane rozwiązanie zwiększa precyzję pozycjonowania implantu, redukuje ryzyko niepowodzenia i wystąpienia powikłań pooperacyjnych oraz ogranicza rozmiar ingerencji w organizm pacjenta.

MODE pozyska kapitał na NewConnect. Cel: nowe produkty, nowe rynki

Jesienią producent innowacyjnego urządzenia Photo Composer, umożliwiającego wykonywanie zdjęć w perspektywie 360 stopni, przeprowadzi ofertę private placement na NewConnect.

- Środki z emisji prywatnej chcemy przeznaczyć na optymalizację procesów produkcyjnych, rozwój serwisu i sieci dystrybucji oraz działalność badawczą w zakresie software – mówi Leszek Mazur, prezes zarządu i główny udziałowiec MODE.

MODE jest producentem unikalnego urządzenia  Photo Composer, które umożliwia wykonywanie realistycznych zdjęć produktowych i obrotowych, przedstawiających przedmioty w 3D. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala m.in. internetowym sprzedawcom zastosować dodatkową funkcjonalność w prezentowaniu oferty, wyprzedzić konkurencję i osiągnąć dodatkowe korzyści finansowe. 

- Urządzenie Photo Composer jest flagowym produktem spółki, - mówi Marek Kasicki – szef zalążkowego Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza S.A. Poza rynkiem krajowym funkcjonujemy już w takich krajach jak: Czechy, Słowacja, Węgry, Niemcy i Francja. Jeszcze w tym roku chcemy umocnić swoją pozycję na rynku niemieckim oraz  wejść do Włoch.

- W 2012 roku planujemy dalszą ekspansję terytorialną – wejdziemy do USA, Indii i na Daleki Wschód – dodaje Leszek Mazur.

MODE zdobyło zaufanie kapitału prywatnego. W styczniu 2011 r. Spartan Capital S.A. (fundusz typu venture capital) zawarł umowę inwestycyjną z dotychczasowymi udziałowcami  w wyniku której fundusz wraz z koinwestorami objął 41,1% udziałów w podwyższonym kapitale spółki.

- Postanowiliśmy zainwestować w spółkę MODE, ponieważ segment, w którym działa ta firma jest bardzo perspektywiczny. Przekonały nas możliwości zastosowania Photo Composera na dynamicznie rozwijającym się rynku sprzedaży i prezentacji produktów w internecie. Ponadto cena, w jakiej oferuje to urządzenie gdańska spółka MODE jest nawet kilkakrotnie niższa od ceny oferowanej przez zagraniczną konkurencję  – mówi Konrad Szwedziński, prezes zarządu Spartan Capital S.A.

Producent Photo Composera wraz z siecią dystrybucji będzie rozwijał ofertę. Na bazie obecnego urządzenia, jakim jest Photo Composer chce stworzyć urządzenia o innym zastosowaniu niż fotografowanie przedmiotów. Skaner 3D, który obecnie znajduje się w opracowaniu będzie wykorzystywany do szybkiego i precyzyjnego nanoszenia poprawek w projektach inżynierii odwrotnej w przemyśle.

10.spółka, z Romanem Paszke

W dniu 14 września br. Agencja Rozwoju Pomorza S.A. (ARP S.A.) utworzyła dziesiątą już spółkę w ramach prowadzonego Funduszu Kapitałowego. Wspólnikiem w nowoutworzonym podmiocie o nazwie "RP 24" będzie m.in. jeden z najsłynniejszym polskich żeglarzy – Roman Paszke.

Przedmiotem działalności nowoutworzonej Spółki, w którą Fundusz ARP zainwestuje docelowo 750 tysięcy złotych,  będzie produkcja jachtów nowej generacji. Celem Spółki będzie również utworzenie na bazie projektowanego jachtu nowej klasy żeglarskiej.

Łódź produkowana przez „RP 24” będzie przeznaczona do użytkowania zarówno na jeziorach jak i wodach przybrzeżnych. Będzie to propozycją dla załóg, które nie muszą posiadać dużego doświadczenia żeglarskiego, ponieważ będą bardzo łatwe w obsłudze oraz będą posiadały bardzo prostą konstrukcję. Konstrukcja jachtu umożliwia także jego szybkie wodowanie i załadowanie na przyczepę, co umożliwi pływanie bez konieczności posiadania miejsca w porcie jachtowym.

Powstała 9. spółka Funduszu Kapitałowego ARP S.A.

Ostatniego dnia czerwca br. Agencja Rozwoju Pomorza S.A. (ARP S.A.) utworzyła dziewiątą już spółkę w ramach prowadzonego Funduszu Kapitałowego dla innowacyjnych pomysłów. W nowopowstałą firmę o nazwie "Electric Power Quality" (EPQ) Fundusz Kapitałowy ARP S.A. zainwestuje docelowo 780 tysięcy złotych. Spółka będzie działała na rynku energetycznym.

Przedmiotem działalności spółki będzie montaż i sprzedaż Skalowalnego Aktywnego Filtru Harmonicznych (SAFi), który będzie odpowiedzialny za rozwiązywanie problemu dotyczącego jakości energii. Urządzenie swoją przewagę będzie zawdzięczało takim parametrom jak redukcja zniekształceń harmonicznych prądu, kompensacji mocy biernej indukcyjnej i pojemnościowej oraz symetryzacja sieci. Istotną cechą SAFi jest również fakt, że przy jego pomocy istnieje możliwość modyfikowania mocy urządzeń firmowych oraz domowych. Oprócz udogodnień technicznych, jakie daje filtr, są także korzyści w postaci finansowej. Zastosowanie tego innowacyjnego produktu powoduje oszczędność w opłatach energetycznych. Wprowadzeniem filtru typu SAFi zainteresowane mogą być przede wszystkim zakłady produkcyjne charakteryzujące się dużym zapotrzebowaniem mocy oraz różnorodnością wykorzystywanych urządzeń elektrycznych.
 
Więcej informacji na temat Spółki pod adresem www.epq.com.pl

Są dwie nowe spółki Funduszu Kapitałowego ARP S.A.!

Na przełomie marca i kwietnia Fundusz Kapitałowy ARP S.A. rozszerzył swój portfel o kolejne dwie spółki - Sound108 oraz Zazna. Pierwsza z nich będzie świadczyć usługi w zakresie audio marketingu, druga reprezentuje branżę informatyczną. Docelowo w nowopowstałe podmioty Fundusz zainwestuje w sumie ponad 1,5 mln PLN. 

Sound108 oferuje swoim klientom, m.in: tworzenie profili muzycznych - przygotowanych zgodnie
z analizą docelowych grup odbiorców kontentu muzycznego dostarczanego do punktów sprzedaży, zarządzanie i aktualizacja bazą utworów muzycznych i treści reklamowych, w tym uiszczanie stosownych tantiem oraz oprogramowanie umożliwiające dostosowanie nastroju muzycznego do planów marketingowych klientów.
 
Z kolei Zazna będzie oferować swoim klientom prowadzenie portalu internetowego sugerującego  użytkownikowi merytorycznie powiązane treści przeglądanych stron internetowych. Umożliwia to  tworzenie, współdzielenie, przechowywanie oraz katalogowanie zaznaczeń zawierających treść i kontekst przeglądanych stron internetowych na zewnętrznych stronach.

Nowi inwestorzy dla spółek Funduszu Kapitałowego ARP S.A.

Dwie spółki z portfela Funduszu Kapitałowego ARP S.A. pozyskały na początku marca dodatkowych inwestorów. Pastel Games Sp. z o.o. podpisała umowę inwestycyjną z Forever Entertainment S.A., dzięki której wejdzie na rynki azjatyckie. Natomiast spółka MoDe podwyższyła swój kapitał pozyskując trzech inwestorów prywatnych.

Pastel Games to pierwsza z założonych przez Fundusz ARP S.A. spółek. Jest producentem gier
i aplikacji na iPhone i iPad oraz gier flash. Dotychczas spółka wyprodukowała ponad 80 gier flash,
w które zagrało ponad 180 000 000 graczy z całego świata oraz 13 gier i aplikacji na iPhone i iPad.
Nowy inwestor zamierza wprowadzić Pastel Games na azjatycki rynek produkcji oraz dystrybucji gier i aplikacji na wszelkiego rodzaju platformy sprzętowe. Forever Entertainment, poprzez zakup Pastel Games, planuje rozszerzyć i zdywersyfikować zakres swojej oferty. Inwestycja ta, obok zakupu japońskiej spółki NCM Entertainment Corporation, jest elementem realizacji długoterminowej strategii budowy Grupy Kapitałowej Forever Entertainment.
 
Z kolei podwyższenie kapitału spółki MoDe, dokonane poprzez emisję nowych udziałów spółki pozwoli na realizację planu sprzedażowego głównego produktu firmy – Photo Composera. System Photo Composer to nowoczesny i uniwersalny zespół urządzeń, za pomocą którego można wykonać wysokiej klasy zdjęcia 2D do katalogów, plakatów, reklam oraz 3D do stron internetowych
i prezentacji. Kolejnym celem emisji było przygotowanie spółki do debiutu giełdowego, który planowany jest na październik 2011.
W sumie obydwie spółki pozyskały ponad 755 tysięcy PLN nowego kapitału.
 

 

Prezentacja spółki i-Trends

W dniu 18 stycznia br. spółka i-Trends, utworzona przez Fundusz Kapitałowy ARP S.A. brała udział w "Salonach Inwestycyjnych", które odbyły się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Podczas tego spotkania i-Trends Sp. z o.o. zaprezentowała swoje obecne osiągnięcia, a także przedstawiła ofertę pozyskania finansowania na poziomie ok. 0,6 mln zł, które będzie przeznaczone na dalszy rozwój spółki.

Spółka i-Trends wdrożyła na rynek serwis www.zajfon.pl oraz usługę „Kliknij i Dzwoń” (www.kliknijidzwon.pl). 

W załączeniu przedstawiamy prezentację, która była demonstrowana na spotkaniu na GPW.

Porozumienie Agencja Rozwoju Pomorza S.A. - Energa Obrót S.A.

Agencja Rozwoju Pomorza S.A. oraz Energa Obrót S.A. podpisały porozumienie o współpracy mające na celu wsparcie rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości w sektorze energetycznym województwa pomorskiego. Planowana współpraca pozwoli na szybszą ocenę i wdrożenie produktów z tego sektora pozyskiwanych m.in. poprzez Fundusz Kapitałowy ARP S.A. Zakres współpracy w szczególności obejmuje wsparcie merytoryczne w procesach oceny potencjału biznesowego pomysłu oraz dalszej jego ewaluacji, aż do momentu opracowania produktu, 
Innowacje, które EOB uzna za atrakcyjne biznesowo, zostaną wprowadzone do Programu ENERGIA Inwencji, w celu opracowania produktu i dalszej jego komercjalizacji w ramach rynku obsługiwanego przez EOB.
 

Fundusz ARP S.A. utworzył nową spółkę

25 października 2010 Fundusz Kapitałowy działający w ramach Agencji Rozwoju Pomorza S.A. (ARP S.A.) utworzył kolejną, szóstą już spółkę opartą na innowacyjnej technologii. W nowopowstałą spółkę o nazwie "iFind.pl", która zajmować się będzie zarządzaniem platformą internetową (działającą pod adresem www.ifind.pl) umożliwiającą bezpłatną prezentację firm w Internecie, Fundusz zainwestuje około 780 tysięcy złotych

iFind.pl ma być pierwszym źródłem informacji dla internautów poszukujących produktów i usług w Internecie. Wyszukiwarka będzie nowością na rynku internetowych wyszukiwarek typu „yellow pages”, ponieważ w przeciwieństwie do konkurencji, wszystkie informacje na temat firm, będą umieszczane przez użytkowników bezpłatnie.
 
 

Kolejna spółka utworzona

Miło jest nam poinformować, iż w piątek 16 lipca br. została założona już 5. spółka w ramach prowadzonego przez Agencję Rozwoju Pomorza S.A. Funduszu Kapitałowego. W spółkę o nazwie EMS Sp. z o.o. Fundusz ARP S.A. zainwestuje 670 tysięcy złotych. 

Zgłoszony do projektu pomysł przeszedł pozytywnie szczegółową ocenę pod względem innowacyjności, technicznej wykonalności oraz ekonomicznej opłacalności. 
Przedsiębiorstwo Energy Management Systems Sp. z o.o., bo taka jest jej pełna nazwa, będzie zajmowa się projektowaniem i sprzedażą innowacyjnych systemów przetwarzania energii ze źródeł odnawialnych i skojarzonych.

 

Fundusz Kapitałowy ARP SA wspiera zdolnych studentów i młodych pracowników naukowych

W dniach 25-26 kwietnia br., we Wrocławiu odbyła się Konferencja "Bioinnowacie. Biotechnologia & Biznes", której sponsorem generalnym był Fundusz Kapitałowy ARP SA. Przedsięwzięcie miało na celu promocję przedsiębiorczości akademickiej w środowisku studentów oraz młodych pracowników naukowych. Odbiorcami były osoby planujące w przyszłości oprzeć swoją karierę o komercjalizację pracy badawczej oraz chcące tworzyć inicjatywy związane z biotechnologią i naukami pokrewnymi. Podczas Konferencji prezentowana była zarówno oferta Funduszu, jak również jeden z preinkubowanych pomysłów. Pomysłodawcy, Panowie Grzegorz Gorczyca oraz Zbigniew Rafiński, przedstawili swój innowacyjny pomysł w dziedziny biochemii.

Z kolei 8 maja rozstrzygnięto kolejną- XVII Edycja konkursu KAROLE. Konkurs ma na celu wyłonienie najlepszych prac projektowych studentów Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Fundusz Kapitałowy ARP S.A. był głównym sponsorem konkursu.

Fundusz kapitałowy jako podstawa innowacyjnych rozwiązań w biznesie

 „Fundusz kapitałowy a duch innowacyjnych rozwiązań”, czyli o kapitale wysokiego ryzyka jako podstawie rozwoju podmiotów opartych na innowacji.

Od dwóch lat w Polsce powstają fundusze kapitałowe tworzone poprzez odpowiednio ukierunkowane  środki europejskie. Znane są już przykłady spółek, które tworzone są w oparciu o innowacyjne pomysły i kapitał zarządzany przez doświadczone podmioty wspierające rozwój przedsiębiorczości - vide: inwestycje Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza S.A. Warto rozważyć, jak stworzone w ten sposób instrumenty kapitału wysokiego ryzyka stają się podstawą do powstania realnych podmiotów gospodarczych, mających w sobie pierwiastek innowacyjności.
I dlaczego właśnie one mogą być rozwiązaniem realnie rozwijającym myśl i gospodarkę innowacyjną w Polsce.
 
Pomysł i co dalej - podstawy finansowe dla start-up’ów.
Co robi każdy człowiek z pomysłem na biznes? To oczywiste – szuka kapitału. W najbliższym otoczeniu, w banku, czy w funduszach europejskich. Bardziej zorientowani poszukają sieci BA, funduszu seed lub venture capital. Każde z tych rozwiązań niesie dla pomysłodawcy pewne ryzyko.
Najbardziej popularnym krokiem w dalszym ciągu wydaje się być kredyt. Z zastrzeżeniem, że szanse kredytobiorcy, bez odpowiedniego kapitału własnego, zwłaszcza w postkryzysowych czasach są niewielkie. Podobnie wygląda kwestia funduszy europejskich – obiektywnie stwarzają wiele możliwości, pod warunkiem znalezienia odpowiedniego programu, działania i wreszcie typu projektu. Ponadto, chcący uzyskać dotację inwestycyjną wiedzą, że każda dotacja bezpośrednio pozyskiwana przez przedsiębiorcę jest w całości lub w pewnym stopniu refundacją poniesionych kosztów.
Tu pojawia się pierwszy problem – często autorzy pomysłów biznesowych nie dysponują środkami, które pozwoliłyby nawet na początkową fazę ich realizacji. Inne możliwości to oczywiście fundusze kapitału wysokiego ryzyka oraz sieci aniołów biznesu. Te pierwsze jednak najchętniej inwestują w już istniejące przedsiębiorstwa, rozwijając nowe, wymagające wsparcia kapitałowego rozwiązania. Początkujący biznesmeni coraz częściej znajdują pomoc w sieciach BA. To ważne, bo dla nich równie istotne oprócz finansów jest doświadczenie i wiedza potencjalnych inwestorów. Podobnie w przypadku funduszy seed-capital, gdzie w parze z wkładem finansowym idzie kapitał kontaktów i biznesowego know-how.
 
W skórze pomysłodawcy, czyli jednostka w strukturach biznesu.
Przedstawione powyżej ABC  przyszłego przedsiębiorcy z pomysłem biznesowym wydaje się stwarzać szerokie pole manewru w wyborze form dofinansowania. Jeżeli jednak zawęzimy profil przyszłego odbiorcy do nowicjusza z dobrym pomysłem, to nagle okazuje się, że jego wybór również zawęża się do dwóch opcji. Na dodatek obydwie oznaczają, że zyskuje kapitał, ale w większości przypadków  traci prawo własności do swojego pomysłu lub sposobu jego komercjalizacji, gdy wchodzący z kapitałem inwestor przejmuje większość udziałów w tworzonej spółce. Istotny jest również element psychologiczny: większość pomysłodawców dopracowuje swoje rozwiązania latami. Często są one wynikiem prawdziwych pasji i długotrwale rozwijanych zainteresowań. Do kwestii finansowych dochodzi więc również opór przed oddaniem swojego „dziecka” w obce ręce. A to może później skutkować problemami we współpracy z inwestorem.
 
Po nitce do kłębka – fundusz kapitałowy jako sposób na wykształcenie nowego pokolenia przedsiębiorców innowacyjnych.
Sposobem na znalezienie złotego środka mogą być fundusze kapitałowe powstające w ramach Działania 3.1. Inicjowanie działalności innowacyjnej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jednym z najbardziej rozwiniętych w Polsce przykładów jest wspomniany powyżej Fundusz Kapitałowy Agencji Rozwoju Pomorza S.A. 
Przede wszystkim jego twórcy odpowiedzieli na inne niż brak kapitału problemy autorów innowacyjnych pomysłów, które często uniemożliwiają nawiązanie jakiejkolwiek współpracy z potencjalnym inwestorem. Od braku środków na analizę biznesową i techniczną innowacyjnych pomysłów – niezbędną do uzyskania dofinansowania, poprzez brak umiejętności w sporządzania biznesplanów, a na częstym wśród pasjonatów nowych technologii braku doświadczenia w zakładaniu oraz prowadzeniu własnego biznesu skończywszy. 
Po drugie, Fundusz zakłada silne zaangażowanie autorów nowatorskich produktów w cały proces komercjalizacji pomysłu i powstania spółki kapitałowej. Problem własności jest rozwiązywany systemowo w sposób zapewniający pomysłodawcy poczucie bezpieczeństwa – zgodnie z wytycznymi programu Innowacyjna Gospodarka fundusz obejmuje do 49% udziałów w zakładanej spółce, zostawiając pakiet większościowy autorowi.
Sytuacja, w której pomysłodawcy są niejako prowadzeni za rękę umożliwia szybką i skuteczną naukę postaw biznesowych. Zwłaszcza, że proces zaangażowania pomysłodawcy to również zwiększenie w stosunku do niego wymagań. Nie do rzadkości należy również sytuacja, w której usatysfakcjonowany znalezieniem inwestora autor zaczyna poświęcać swoją uwagę na dopracowywanie poszczególnych aspektów samego pomysłu, a nie na szukanie możliwości jego jak najszybszej komercjalizacji. Udział Funduszu Kapitałowego wymusza większą dyscyplinę. Z drugiej strony jego pracownicy pomagają w rozwiązywaniu codziennych problemów – biorąc na siebie część zobowiązań administracyjnych i logistycznych, nawet tych najbardziej wydawałoby się oczywistych typu ubezpieczenia, banki, sądy.
 
Wykształcenie podstaw mentalnych dla dalszego rozwoju przedsięwzięć innowacyjnych.
Parafraza Maxa Webera w tytule niniejszego artykułu nie jest bezpodstawna. Przykład Funduszu ARP S.A. pokazuje, że efektywnie dystrybuowane fundusze europejskie, zarządzane przez doświadczoną instytucję mogą doprowadzić do czegoś więcej niż „tylko” czysta inwestycja. Odpowiadając kompleksowo na potrzeby start-up’ów – a są one jak widać dużo szersze niż brak kapitału – doprowadza się nie tylko do komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań. Przede wszystkim stworzono narzędzia pozwalające na wykształcenie nowej kadry biznesmenów. Ludzi, którzy swoją wiedzę biznesową, kontakty i kapitał zawdzięczają dobrze skonstruowanej strategii i będącej jej wynikiem atrakcyjnej ofercie. Można przyjąć, że jest to podstawa do pewnych zmian w mentalności polskich wynalazców i przyszłych przedsiębiorców. Oczywiście do Doliny Krzemowej daleka stąd droga, ale w końcu to dzięki Funduszowi ARP S.A. w Gdańsku powstaje sztuczna inteligencja, a w Krakowie trójwymiarowe gry na iPhone’y. 

Zapraszamy Państwa także na strone www.ipo.pl gdzie znajdują się dodatkowe informacje dotyczące wspierania innowacyjncyh pomysłów.

Z Funduszem Kapitałowym na czacie

Zapraszamy do zapoznania się z treścią czatu biznesowego na temat finansowania innowacyjnych przedsięwzięć, który odbył sie 8 marca na portalu IPO.pl. Na pytania internautów odpowiadał koordynator Funduszu Mieszko Bisewski, kierownik działu Inwestycji Kapitałowych i Konsultingu ARP S.A.

Cała treść czatu dostępna jest na stronie: czat.ipo.pl/archiwum/mieszko_bisewski/nowe_mozliwosci_dla_innowacyjnych_przedsiewziec/15.html

Dużo się działo... Pierwszy rok funkcjonowania Funduszu Kapitałowego ARP S.A.

Funduszu Kapitałowy powstał na początku stycznia 2009 roku. Przez rok pomysłodawcy zgłosili prawie 160 projektów, z których ponad 20 zostało wybranych do tzw. preinkubacji, czyli pierwszej fazy współpracy z Funduszem. Na efekty nie trzeba było długo czekać – od września do grudnia powstały cztery spółki, oparte o zgłoszone i dopracowane innowacyjne pomysły. W sumie w nowopowstałe podmioty Fundusz zainwestował ponad 2,5 miliona złotych.


Październik - pierwsza spółka rozpoczyna działalność
20 października 2009 ARP S.A. utworzyła pierwszą spółkę o nazwie "Pastel Games", która zajmować się będzie tworzeniem nowatorskiego oprogramowania multimedialnego dla urządzeń typu iPhone.
Zgłoszony do projektu pomysł przeszedł szczegółową ocenę pod względem innowacyjności, technicznej wykonalności oraz ekonomicznej opłacalności. Firma "Pastel Games" będzie tworzyć gry w oparciu o jedyną na świecie technologię tworzenia aplikacji multimedialnych na platformę iPhone, wykorzystującą zbliżone do naturalnych efekty wizualne, związane z oświetleniem i ruchami światłocienia. W nowopowstałą spółkę Fundusz Kapitałowy ARP S.A. zainwestował ponad 800 tysięcy złotych.
"Ta inwestycja jest zwieńczeniem wysiłków pracowników Agencji, jak również niezależnych ekspertów. Jesteśmy dumni, że to nasz Fundusz jako pierwszy beneficjent Działania 3.1 POIG w kraju doprowadził do powstania spółki z autorami innowacyjnego pomysłu”.  – mówił przy ogłoszeniu powstania pierwszej spółki Marek Kasicki, Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Pomorza S.A.


Tylko osiem dni później… Powstała druga spółka

28 października została utworzona druga spółka o nazwie "MoDe" w którą Fundusz Kapitałowy ARP S.A. zainwestował około 330 tysięcy złotych. Firma zajmować się będzie tworzeniem urządzeń do wykonywania trójwymiarowych zdjęć na potrzeby handlu internetowego.
Produkt firmy MoDe Sp. z o.o. umożliwi osobom nieposiadającym specjalistycznego przygotowania wykonywanie w pełni profesjonalnych zdjęć reklamowych dla potrzeb handlu internetowego. Zaprojektowane przez pomysłodawcę urządzenie umożliwia realistyczne przedstawienie produktu zarówno w wersji dwuwymiarowej, jak też w trzech wymiarach.


Efektowne zakończenie roku
W ostatnim miesiącu 2009 roku powstałe dwie kolejne firmy oparte na innowacyjnych pomysłach. W utworzone spółki o nazwie "i-Trends" oraz „Denise Systems” Fundusz Kapitałowy zainwestował ponad milion złotych. 
Pierwsza z w/w spółek – „i-Trends” powstała 16 grudnia 2009 r. Będzie świadczyć usługi dające Internautom możliwość uzyskania krajowych i zagranicznych połączeń telefonicznych w relacjach komputer – telefon stacjonarny lub komputer – telefon mobilny całkowicie nieodpłatnie. Nowa spółka otrzymała 795 tysięcy złotych.
“i-Trends to spółka, w którą zainwestowaliśmy największe jak do tej pory pieniądze i dlatego mamy wobec niej duże oczekiwania. Liczymy na jej sukces rynkowy, a co z tym idzie na wysoką stopę zwrotu z tego biznesu” – mówi Marek Kasicki.
Spółką założoną przez Fundusz na sam koniec 2009 roku jest „Denise Systems”, firma która będzie się zajmować automatyzacją komunikacji tekstowej i przetwarzaniem języka naturalnego. Utworzone aplikacje pozwolą m.in. użytkownikom Internetu na szybsze i precyzyjne docieranie do poszukiwanych informacji. 

To był pracowity rok” – podsumowuje Marek Kasicki – „Mam nadzieję, że przykład tych czterech firm zachęci autorów innych nowatorskich pomysłów do współpracy z nami. Liczymy, że w 2010 roku uda się wdrożyć dużo więcej innowacyjnych rozwiązań”.

Przed końcem roku założyliśmy dwie kolejne spółki

W ostatnim miesiącu 2009 roku Fundusz Kapitałowy działający w ramach Agencji Rozwoju Pomorza S.A. utworzył dwie kolejne firmy oparte na innowacyjnych pomysłach.

W utworzone spółki o nazwie "i-Trends" oraz „Denise Systems” Fundusz Kapitałowy ARP S.A. zainwestował ponad milion złotych. Firmy te będą działać w branży IT.
 
Pierwsza z ww. spółek – „i-Trends” powstała 16 grudnia 2009 r. Będzie ona świadczyć usługi dające Internautom możliwość uzyskania krajowych i zagranicznych połączeń telefonicznych w relacjach komputer – telefon stacjonarny lub komputer – telefon mobilny całkowicie nieodpłatnie. W nowopowstałą spółkę Fundusz Kapitałowy ARP S.A. zainwestowała 795 tysięcy złotych.
 
“i-Trends to spółka, w którą zainwestowaliśmy największe jak do tej pory pieniądze i dlatego mamy duże oczekiwania wobec tej spółki. Liczymy na jej sukces rynkowy, a co z tym idzie na wysoką stopę zwrotu z tego biznesu” – mówi Marek Kasicki, Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Pomorza SA.
 
Ostatnią spółką założoną przez Fundusz w 2009 roku jest „Denise Systems”. Powstała ona 22 grudnia 2009 roku i będzie ona zajmowała się automatyzacją komunikacji tekstowej, a w szczególności przetwarzaniem języka naturalnego umożliwiającego programom informatycznym „czytanie ze zrozumieniem”. Kapitał jaki na start otrzymała ta spółka to 265 tysięcy złotych.

Zapraszamy na konferencję Inno3city

 W ramach realizowanego przez Samorząd Województwa Pomorskiego projektu pn. „INNOpomorze” – Kampania promująca przedsiębiorczość, innowacyjność i kreatywność na Pomorzu, trwają ostatnie przygotowania do Międzynarodowej Konferencji pn. INNO3city, która stanowi jedno z głównych zadań w projekcie.

INNO3City będzie ważną areną dla pro przedsiębiorczych i innowacyjnych ludzi, których dewizą jest hasło: „Biznes inny niż zazwyczaj”.
Celem konferencji będzie inspiracja i zachęcenie przedsiębiorców, naukowców i instytucji otoczenia biznesu do kreatywnego i innowacyjnego podejścia biznesowego, tak aby nowe pomysły okazały się sukcesem biznesowym w skali nie tylko regionalnej, ale również globalnej.
Cel ten chcemy osiągnąć poprzez prezentację doświadczeń światowej sławy ludzi biznesu i nauki, ekspertów z dziedziny innowacji, nowych technologii i zarządzania strategicznego w firmie.
Konferencja położy nacisk na kwestie innowacji – wizji, strategii, kreatywności oraz promocji, a także ma umacniać dobre relacje pomiędzy ludźmi z różnych branż biznesowych, środowisk i profesji. Poprzez realizację tego rodzaju projektu chcemy doprowadzić do pobudzenia i tworzenia nowych pomysłów oraz pogłębienia i poszerzenia istniejących już wartości i wiedzy. Ponadto, liczymy na to, że Konferencja przyczyni się do promocji wizerunku Pomorza jako regionu proinnowacyjnego zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.
Konferencja jest skierowana między innymi do przedsiębiorców otwartych na nowe, innowacyjne możliwości wykraczające często poza standardy biznesowe. Odbiorcami konferencji będą również przedstawiciele świata nauki oraz wszyscy widzący w kreatywności, innowacjach i nowatorskim postrzeganiu świata swoją szansę na rozwój i przyszłość.
Tym samym, w imieniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego pragniemy zaprosić Państwa na międzynarodową konferencję INNO3city, która odbędzie się w dniach 14-15 grudnia 2009 roku w gmachu Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Konferencja poświęcona będzie innowacyjnym ideom i technologiom oraz ich relacjom ze światem biznesu. Swoim doświadczeniem podzielą się ze słuchaczami światowej sławy eksperci: naukowcy, przedsiębiorcy, wynalazcy. W gronie prelegentów i panelistów znajdą się m. in.:
 • prof. Jerzy Buzek - przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Instytut Inżynierii Chemicznej PAN, Politechnika Opolska
 • prof. Marek Jasiński - Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii w Trondheim
 • prof. Karl Klingsheim - Centrum Przedsiębiorczości Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Trondheim
 • dr Bogumił Hausman - doradca w Szwedzkiej Agencji Rządowej ds. Systemów Innowacji VINNOVA
 • mgr Tomasz Jamroziak - psycholog biznesu, Values Grupa Firm Doradczych
Udział w konferencji jest bezpłatny. W przerwach pomiędzy wykładami zapewniamy obsługę cateringową: kawę, herbatę, zimne napoje, przekąski i desery oraz lunch. Każdy nasz gość otrzyma ponadto komplet materiałów konferencyjnych oraz innowacyjny gadżet.
Konferencja INNO3city jest przedsięwzięciem realizowanym w ramach kompleksowego programu INNOpomorze, którego celem jest promocja innowacyjnych rozwiązań oraz kreatywnych i przedsiębiorczych postaw w województwie pomorskim. Nasze zaproszenie kierujemy także do mieszkańców innych regionów Polski i Europy zainteresowanych wymianą doświadczeń oraz wzbogaceniem swojej wiedzy na temat innowacyjnych technologii i ich zastosowania w warunkach rynkowych.
Aby wziąć udział w konferencji, wystarczy zarejestrować się na jeden z poniższych sposobów:
 • skorzystać z formularza rejestracyjnego znajdującego się na stronie www.inno3city.pl/formularz.php
 • pobrać formularz rejestracyjny w formacie pdf, wydrukować go, wypełnić i przesłać faksem na nr 12 659 18 78
 • wysłać wymagane w formularzu rejestracyjnym dane pocztą elektroniczną na adres konferencja@jockerparty.com
Polecamy również Państwa uwadze serwis poświęcony innowacjom; www.INNOpomorze.pl
 
UWAGA: Ilość miejsc jest ograniczona! W związku z dużym zainteresowaniem konferencją sugerujemy, aby rejestracji dokonać jak najszybciej. W przypadku nadmiernej ilości zgłoszeń o potwierdzeniu udziału decydować będzie data wpływu zgłoszenia.
Serdecznie zapraszamy!
 

 

 

Powstała druga spółka

28 października br. Agencja Rozwoju Pomorza S.A. (ARP S.A.) utworzyła drugą spółkę w ramach prowadzonego Funduszu Kapitałowego dla innowacyjnych pomysłów. W nowopowstałą spółkę o nazwie "MoDe" Fundusz Kapitałowy ARP S.A. zainwestuje około 330 tysięcy złotych. Firma zajmować się będzie tworzeniem trójwymiarowych zdjęć na potrzeby handlu internetowego.

Zgłoszony do projektu pomysł przeszedł szczegółową ocenę pod względem innowacyjności, technicznej wykonalności oraz ekonomicznej opłacalności. Firma MoDe Sp. z o.o. umożliwi osobom nieposiadającym specjalistycznego przygotowania wykonywanie w pełni profesjonalnych zdjęć reklamowych dla potrzeb handlu internetowego. Zaprojektowane przez pomysłodawcę urządzenie umożliwia realistyczne przedstawienie produktu zarówno w wersji dwuwymiarowej, jak też w trzech wymiarach.
 
To już druga spółka w którą zainwestował Fundusz Kapitałowy ARP S.A. Przypomnijmy, że 20 października br. powstała  "Pastel Games", w którą Fundusz Kapitałowy zainwestował prawie 800 tysięcy złotych.
 
“Za nami okres wytężonej pracy. W ciągu 8 dniu powołaliśmy 2 spółki kapitałowe. W fazie tzw. preinkubacji, czyli przygotowania do powstania firmy jest aż 16 pomysłów, cały czas zgłaszają się też nowi chętni z projektami” – mówi Marek Kasicki, Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Pomorza SA.

Pierwsza spółka rozpoczyna działalność

W dniu 20 października 2009 ARP S.A. utworzyła pierwszą spółkę w ramach Funduszu Kapitałowego dla innowacyjnych pomysłów. Spółka o nazwie "Pastel Games" zajmować się będzie tworzeniem nowatorskiego oprogramowania multimedialnego dla urządzeń typu iPhone.

Zgłoszony do projektu pomysł przeszedł szczegółową ocenę pod względem innowacyjności, technicznej wykonalności oraz ekonomicznej opłacalności. 
Przedsiębiorstwo "Pastel Games" będzie tworzyć gry w oparciu o jedyną na świecie technologię tworzenia aplikacji multimedialnych na platformę iPhone, wykorzystującą zbliżone do naturalnych efekty wizualne, związane z oświetleniem i ruchami światłocienia. W nowopowstałą spółkę Fundusz Kapitałowy ARP S.A. zainwestuje około 800 tysięcy złotych.

"Ta inwestycja jest zwieńczeniem wysiłków pracowników Agencji, jak również niezależnych ekspertów. Jesteśmy dumni, że to nasz Fundusz jako pierwszy beneficjent Działania 3.1 POIG w kraju doprowadził do powstania spółki z autorami innowacyjnego pomysłu. W kolejce czekają już następne pomysły" – mówi Marek Kasicki, Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Pomorza S.A.

Otwarcie i przekazanie powierzchni biurowej w GPNT

Przedstawiciele Funduszu Kapitałowego działający w strukturach Agencji Rozwoju Pomorza SA w dniu 17 czerwca 2009 roku w Gdańsku Parku Naukowo – Technologicznym  dokonali uroczystego otwarcia i przekazania powierzchni biurowej podmiotom preinkubowanym przez Fundusz. Nowoczesne i w pełni wyposażone pomieszczenia bardzo spodobały się pomysłodawcom, którzy będą mogli tam w komfortowych warunkach dopracowywać swoje innowacyjne rozwiązania.  

Preinkubacja dla laureatów konkursów

Fundusz Kapitałowy Agencji Rozwoju Pomorza SA zaprosił do etapu preinkubacji laureatów konkursów Gdyński Biznesplan 2009 oraz Bioinnowacje 2009. Finały tych konkursów odbyły się w dniach 31 maja i 01 czerwca 2009. Nagrodzone osoby będą miały możliwość skorzystania z bezpłatnych powierzchni biurowych na terenie Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz usług doradczych mających na celu komercjalizację innowacyjnych przedsięwzięć.

Fundusz Kapitałowy ARP SA na wystawie „IWIS 2009”

W dniach 1-3 czerwca w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się III Międzynarodowa Wystawa Wynalazków i Innowacji IWIS 2009. Impreza organizowana jest przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów oraz Zarząd Targów Warszawskich S.A.
Głównym celem wydarzenia jest integracja środowisk związanych z rozwojem i inspirowaniem wynalazczości w Polsce, promocja polskich wynalazków w kraju i zagranicą, nawiązywanie współpracy między wynalazcami a inwestorami. Patronat nad wystawą objęła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Krajowa Izba Gospodarcza, Naczelna Organizacja Techniczna, Światowa Federacja Stowarzyszeń Wynalazców (IFIA) oraz Europejskie Stowarzyszenie Wynalazców (AEI).
W tym roku jednym z wystawców będzie również Fundusz Kapitałowy ARP SA.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do bezpośrednich spotkań na naszym stoisku.
 

Rozstrzygnięcie konkursu „Gdyński Biznesplan 2009”

Dnia 1 czerwca 2009 roku o godzinie 10.00 w sali nr 17 w Urzędzie Stanu Cywilnego (Urząd Miasta Gdyni) odbędzie się Gala Finałowa i ogłoszenie zwycięzców VII edycji Konkursu "Gdyński Biznesplan 2009". Pośród sponsorów konkursu znalazła się również Agencja Rozwoju Pomorza S.A., natomiast jedną z nagród będzie możliwość otrzymania rekomendacji do udziału w procesie preinkubacji w ramach działającego w jej strukturach funduszu kapitałowego.

ARP SA sponsorem konferencji "BIO Biznes Finanse Innowacje"

Fundusz Kapitałowy działający w strukturach ARP S.A. został sponsorem konferencji „BIO Biznes Finanse Innowacje”, która odbędzie się w dniach 30-31 maja 2009 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni (sobota) oraz Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdańsku (niedziela).
Konferencji będzie imprezą promującą wymianę informacji i transfer rozwiązań innowacyjnych oraz przedsiębiorczość w środowisku ambitnych studentów i młodych pracowników naukowych. Celem jest szkolenie i wspieranie wszystkich pragnących w przyszłości oprzeć swoją karierę o komercjalizację pracy badawczej oraz chcących tworzyć inicjatywy związane z biotechnologią, chemią, farmacją lub medycyną.

Więcej informacji na stronie organizatora www.bioinnowacje.pl
 

Kolejne prezentacje Funduszu ARP SA

W dniach 2 i 3 kwietnia 2009 roku Fundusz Kapitałowy działający w strukturach Agencji Rozwoju Pomorza SA będzie miał przyjemność prezentować swoją ofertę podczas Trójmiejskiego Festiwalu Przedsiębiorczości BOSS 2009.
więcej

Nowe Pomysły w Funduszu Kapitałowym ARP S.A. po Inżynierskich Targach Pracy

Fundusz Kapitałowy Agencji Rozwoju Pomorza S.A. zaprezentował swoją ofertę gościom i uczestnikom Inżynieryjnych Targów Pracy, które odbyły się 3 marca br. na Politechnice Gdańskiej.
Stoisko Funduszu budziło duże zainteresowanie, zwłaszcza wśród studentów starszych roczników. Pracownicy Funduszu kapitałowego przyjęli ok. 20 gości i przeprowadzili wiele rozmów. Zainteresowani najczęściej pytali o branże w które inwestuje Fundusz, kapitał własny jaki powinni posiadać przy zakładaniu firmy czy wreszcie o możliwości realizacji projektu, który już mają.
O atrakcyjności oferty Funduszu świadczy fakt, iż w dzień targów oraz tuż po nich zgłoszono do ARP S.A. kilkanaście nowych i bardzo interesujących pomysłów.

Prezentacja Funduszu Kapitałowego na Inżynierskich Targach Pracy

W dniu 3 marca 2009 roku na północnym i południowym dziedzińcu gmachu głównego Politechniki Gdańskiej odbędą się Inżynierskie Targi Pracy.
Jednym z wystawców będzie Agencja Rozwoju Pomorza SA prezentująca ofertę działającego od niedawna Funduszu Kapitałowego wspierającego innowacyjne projekty. Studenci, doktoranci oraz inne zainteresowane osoby będą mogły uzyskać wszelkie niezbędne informacje na temat zasad współpracy oraz możliwości jakie daje zgłoszenie się do Funduszu.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska, gdzie eksperci
udzielą Państwu wszelkich potrzebnych informacji.

Więcej informacji na stronie organizatora 
 

drukujdrukuj

Fundusz Kapitałowy ARP SA jednym ze sponsorów „Gdyńskiego Biznesplanu 2009”

Miło nam poinformować, iż nowoutworzony Fundusz Kapitałowy działający w strukturach Agencji Rozwoju Pomorza S.A. w porozumieniu z Gminą Miasta Gdynia został jednym z fundatorów nagród w konkursie „Gdyński Biznesplan 2009”. Laureatom konkursu Fundusz proponuje wsparcie rzeczowe, finansowe oraz eksperckie na etapie preinkubacji. W przypadku pozytywnej oceny projektu na tym etapie, istnieje możliwość, iż Fundusz zainwestuje w dany projekt nawet 200 000 Euro.

 
Więcej informacji na temat konkursu znajdziesz tutaj.    

drukujdrukuj

Kapitał na innowacyjny pomysł - rozmowa z Wiceprezesem ARP S.A.

O nowych możliwościach dla ludzi z pomysłami - rozmowa z Markiem Kasickim - Wiceprezesem Agencji Rozwoju Pomorza S.A. (ARP) szefem funduszu kapitałowego inwestującego w pomysły innowacyjne, działającego w strukturach ARP

Agencja Rozwoju Pomorza S.A. rozpoczęła w tym roku realizację projektu europejskiego mającego na celu inicjowanie działalności innowacyjnej poprzez wsparcie jej w początkowych etapach rozwoju, a następnie zaangażowanie kapitałowe w nowoutworzone przedsiębiorstwa.

Czy może Pan powiedzieć coś więcej na ten temat?
Nasz projekt zakłada realną pomoc rzeczową, merytoryczną i finansową dla ludzi z pomysłami, w tym studentów, absolwentów, doktorantów czy osób chcących założyć firmę na bazie własnego innowacyjnego pomysłu. Wartość projektu o nazwie „Wsparcie innowacyjnych projektów przez Agencję Rozwoju Pomorza SA w latach 2008-2015” to ponad 17 mln PLN. Projekt realizowany jest w ramach Działania 3.1 „Kapitał dla Innowacji” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007 – 2013.

Na jakie konkretnie wsparcie mogą liczyć osoby uczestniczące w projekcie?
W pierwszym etapie zwanym preinkubacją, ARP zapewnia wybranym pomysłodawcom projektów innowacyjnych wsparcie rzeczowe, eksperckie i finansowe, polegające m.in. na bezpłatnym udostępnieniu powierzchni biurowej wraz z wyposażeniem oraz zapewnieniu również bezpłatnych usług doradczych z zakresu m.in. transferu technologii, analizy rynkowej, finansowej czy prawnej. Celem tego etapu jest pozyskanie pomysłów innowacyjnych, objęcie ich patronatem biznesowym i przeanalizowanie możliwości ich komercjalizacji tzn. szans biznesowych na rynku.
W przypadku pozytywnej weryfikacji następnym etapem będzie założenie przez ARP i pomysłodawcę - na bazie preinkubowanego projektu - spółki kapitałowej. Polityka inwestycyjna ARP zakłada inwestowanie do kwoty 200.000 EUR i obejmowanie do 49% udziałów bądź akcji tworzonych spółek.
Podstawą dla tych wszystkich działań jest jednak dobry, innowacyjny pomysł który musi przedstawić potencjalny uczestnik projektu.

Brzmi interesująco. A co należy zrobić aby zostać takim uczestnikiem projektu?
Przede wszystkim zapraszamy na stronę internetową projektu www.invest.arp.gda.pl, gdzie od początku lutego rozpoczniemy nabór do projektu. Znajdziecie tam Państwo formularz zgłoszeniowy, który należy wypełnić i odesłać na wskazany adres. W formularzu należy m.in. opisać swój pomysł, wskazać jego wyjątkowość i nowatorstwo. Następnie eksperci ARP S.A. ocenią pomysł – i jeśli zyska ocenę pozytywną zaprosimy pomysłodawcę na rozmowy.

 

drukujdrukuj

Fundusz ARP SA partnerem konkursu na Bioinnowacje 2009

Fundusz Kapitałowy ARP S.A. został partnerem w konkursie „Najlepszy projekt – Bioinnowacje 2009”. Celem konkursu jest rozpowszechnianie idei innowacyjności oraz propagowanie przedsiębiorczości w środowisku akademickim, a także wyłonienie i wypromowanie najlepszych pomysłów, rozwiązań innowacyjnych z sektora life-science. 
Laureaci konkursu poza atrakcyjnymi nagrodami otrzymają możliwość rozwoju swojego pomysłu w ramach preinkubacji zapewnionej przez Fundusz. Wiąże się to z uzyskaniem dostępu do bezpłatnej przestrzeni biurowej oraz darmowych usług eksperckich w zakresie przygotowania i złożenia wniosków patentowych, przeprowadzenia potrzebnych analiz i badań.
Ponadto pozytywna ocena projektu po zakończeniu okresu preinkubacji może się zakończyć uzyskaniem kapitału na dalszy rozwój w wysokości do 200 000 €.

Więcej informacji na stronie organizatora.  

drukujdrukuj

Już ruszył nowy fundusz kapitałowy dla projektów innowacyjnych

Agencja Rozwoju Pomorza S.A. podpisała w dniu 29 grudnia 2008, umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości na realizację projektu „Wsparcie innowacyjnych projektów przez ARP SA w latach 2009 - 2015”. W związku z tym od stycznia 2009 ARP S.A. rozpoczęła aktywną działalność inwestycyjną w obszarze projektów innowacyjnych. Projekt, którego wartość opiewa na ponad 17 mln PLN, realizowany będzie w ramach Działania 3.1 „Kapitał dla Innowacji” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007 – 2013.

Działalność w ramach projektu obejmuje:

• Wsparcie rzeczowe, eksperckie i finansowe projektów innowacyjnych na wczesnym etapie rozwoju (tzw. preinkubacja) poprzez m.in. bezpłatne udostępnienie powierzchni biurowej, wyposażenia biurowego, zapewnienie bezpłatnych eksperckich usług doradczych z zakresu m.in. transferu technologii, analizy rynkowej, finansowej i prawnej, oraz w następnym kroku,
• Inwestowanie do wartości 200.000 EUR w udziały bądź akcje (do 49% udziałów / akcji) spółek tworzonych na bazie preinkubowanych projektów.

 

drukujdrukuj

OffiServ – Spółka Funduszu Kapitałowego ARP S.A. - wprowadza na rynek nowe oprogramowanie


Twoja firma prowadzi wiele projektów? Jeśli tak, to na pewno właśnie teraz zmagacie się z nawałem różnych danych, planowaniem zadań, kontrolowaniem czasu i budżetu... Dokładnie dla tych, zagubionych w folderach i plikach, zespołów prowadzących projekty ekipa gdyńskich programistów stworzyła aplikację do Project Managementu - FoxyTasks.

Oprogramowanie zawiera szereg funkcjonalności m.in. do zarządzania zespołem, budżetem, czasem realizacji zadań, pozwalając dokładnie planować i śledzić działania w ramach projektu. FoxyTasks umożliwia również przypisywanie konkretnych obowiązków odpowiedzialnej za nie osobie i kontrolę na tym czy zespół jest w stanie skończyć ich realizację na czas. Aplikacja jest chmurowa - nie wymaga instalacji i czasochłonnych wdrożeń. Sporym atutem FoxyTasks jest jej przejrzystość i intuicyjna obsługa, a kompleksowy dostęp z urządzeń mobilnych to na pewno zaleta dla wszystkich aktywnych przedsiębiorców.

Jak wyjaśnia Alek Kowalczyk: „Zdaliśmy sobie sprawę, że wiele firm realizujących zewnętrzne zlecenia ma problem z zaangażowaniem swojego klienta we współpracę. FoxyTasks został stworzony właśnie dla nich. Dostęp do aplikacji mogą uzyskać zarówno klienci jak i ich pracownicy, tworząc jedną skuteczną grupę projektową. Pomysł wynika z naszego przeświadczenia, że przejrzystość we współpracy nad projektem podnosi wzajemne zaufanie, zaangażowanie i prawdopodobieństwo sukcesu”.

OffiServ idzie jednak dalej niż inne firmy i wykracza poza utarte konwencje, dając każdej zainteresowanej osobie i wszystkim fanom nowych technologii możliwość przetestowania aplikacji przed jej oficjalną premierą. Osoby, które chcą pojawić się na limitowanej liście pierwszych użytkowników aplikacji powinny zapisać się na na listę oczekujących na stronie www.FoxyTasks.com. Oficjalna premiera aplikacji będzie miała miejsce w maju. Jednak  pierwszy raz zostanie ona zaprezentowana szerokiej publiczności już na targach CeBIT w Hanowerze, największych targach nowych technologii na świecie, dokładnie 10 marca. Po tej dacie osoby zapisane będą mogły przez dwa miesiące bezpłatnie sprawdzić efektywność nowego oprogramowania.

Grupa programistów firmy OffiServ stworzyła najnowszą aplikację do zarządzania projektami FoxyTasks.

Twoja firma prowadzi wiele projektów? Jeśli tak, to na pewno właśnie teraz zmagacie się z nawałem różnych danych, planowaniem zadań, kontrolowaniem czasu i budżetu... Dokładnie dla tych, zagubionych w folderach i plikach, zespołów prowadzących projekty ekipa programistów firmy OffiServ stworzyła aplikację do Project Managementu - FoxyTasks.

Oprogramowanie zawiera szereg funkcjonalności m.in. do zarządzania zespołem, budżetem, czasem realizacji zadań, pozwalając dokładnie planować i śledzić działania w ramach projektu. FoxyTasks umożliwia również przypisywanie konkretnych obowiązków odpowiedzialnej za nie osobie i kontrolę na tym czy zespół jest w stanie skończyć ich realizację na czas. Aplikacja jest chmurowa - nie wymaga instalacji i czasochłonnych wdrożeń. Sporym atutem FoxyTasks jest jej przejrzystość i intuicyjna obsługa, a kompleksowy dostęp z urządzeń mobilnych to na pewno zaleta dla wszystkich aktywnych przedsiębiorców.

Jak wyjaśnia Alek Kowalczyk: „Zdaliśmy sobie sprawę, że wiele firm realizujących zewnętrzne zlecenia ma problem z zaangażowaniem swojego klienta we współpracę. FoxyTasks został stworzony właśnie dla nich. Dostęp do aplikacji mogą uzyskać zarówno klienci jak i ich pracownicy, tworząc jedną skuteczną grupę projektową. Pomysł wynika z naszego przeświadczenia, że przejrzystość we współpracy nad projektem podnosi wzajemne zaufanie, zaangażowanie i prawdopodobieństwo sukcesu”.

OffiServ idzie jednak dalej niż inne firmy i wykracza poza utarte konwencje, dając każdej zainteresowanej osobie i wszystkim fanom nowych technologii możliwość przetestowania aplikacji przed jej oficjalną premierą. Osoby, które chcą pojawić się na limitowanej liście pierwszych użytkowników aplikacji powinny zapisać się na na listę oczekujących na stronie www.FoxyTasks.com. Oficjalna premiera aplikacji będzie miała miejsce w maju. Jednak  pierwszy raz zostanie ona zaprezentowana szerokiej publiczności już na targach CeBIT w Hanowerze, największych targach nowych technologii na świecie, dokładnie 10 Marca. Po tej dacie osoby zapisane będą mogły przez dwa miesiące bezpłatnie sprawdzić efektywność nowego oprogramowania.

Robot firmy TMA Robots na największych targach branży tworzyw sztucznych w Europie Wschodniej

Spółka Funduszu Kapitałowego ARP TMA Robots zaprezentuje koncepcję i projekt swojego najnowszego nawtryskarkowego ROBOTA kartezjańskiego na największych targach branży tworzyw sztucznych w Europie Wschodniej. XVIII Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol (www.plastech.pl) odbędą się w dniach od 27 do 30 maja 2014 roku w Kielcach. Na Targach zostanie zaprezentowana najbardziej aktualna wersja wciąż rozwijającego się projektu.

Druk 3D wykorzystany w medycynie

Firma Sinutronic – spółka Funduszu Kapitałowego ARP, produkuje endoskopowy sprzęt medyczny oraz oferuje usługę druku 3D. Nowoczesny park maszynowy Spółki umożliwił ekspresowe wykonanie fantomu czaszki pacjenta przed zabiegiem chirurgii endoskopowej nosa i zatok. Operacja  wykonana w szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku przebiegła dzięki temu sprawniej i bez komplikacji.

Druk 3D jest jedną z najnowocześniejszych i efektywnych technologii stosowanych od niedawna w medycynie. Technologia drukowania przestrzennego umożliwia tworzenie przedmiotów z zaprojektowanych wcześniej trójwymiarowych symulacji. Materiały stosowane w druku 3D na potrzeby medycyny to najczęściej tworzywa sztuczne, stal i tytan. Dzięki technologii druku przestrzennego wykonuje się modele, które ułatwiają planowanie zabiegów. Możliwe jest tworzenie indywidualnie dopasowanych protez, czy materiału do zamknięcia ubytków po rozległych resekcjach lub urazach.

W lutym 2014 roku w Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku zespół lekarzy pod kierownictwem dr n. med. Jarosława Sova wykorzystał możliwość jaką daje stworzenie fantomu do szczegółowego zaplanowania reoperacji zatoki czołowej. Poprzednie zabiegi chirurgiczne spowodowały u pacjenta powstanie zmian bliznowatych i zmianę warunków anatomicznych co znacznie utrudniło orientację  w chirurgii endoskopowej nosa. Przed planowanym zabiegiem ze skanów tomografii komputerowej zatok wykonano trójwymiarową wirtualną rekonstrukcję struktur kostnych twarzoczaszki.
Dzięki współpracy z firmą Sinutronic Sp. z o.o. z Gdańska zespół lekarzy otrzymał w czasie 24 godzin wysokiej jakości akrylowy model czaszki pacjenta wydrukowany metodą 3D. Przed zabiegiem na modelu zapoznano się z warunkami anatomicznymi chorego. Wykonano też znaczniki ułatwiające odnalezienie zwężonego ujścia zatoki czołowej.

Spółka Funduszu Kapitałowego na Targach Packaging Innovations

Spółka CHillID wzięła udział w tegorocznych targach Packaging Innovations i zaprezentowała swój innowacyjny produkt, którym sa wskaźniki rozmrożenia. Są to inteligentne wskaźniki temperatury (TTI Time-Temperature Indicator) oraz wskaźniki przekroczenia temperatury krytycznej (CTI – Critical Temperature Indicator) które informują konsumentów o jakości i świeżości produktów spożywczych. Etykieta o wielkości znaczka pocztowego samoistnie aktywuje się i zabarwia gdy dany produkt, np. opakowanie lodów, był przechowywany w niewłaściwych warunkach lub uległ rozmrożeniu podczas transportu. Targi odbyły się w Warszawie w dniach 9-10 kwietnia br.
Spółka została założona przez pracowników Politechniki Gdańskiej we wrześniu zeszłego roku.

www.chillid.com

Wszystkiego najlepszego na Święta

Najserdeczniejsze życzenia
zdrowych, radosnych, rodzinnych i spokojnych
Świąt Wielkanocnych


składa

Zespół Funduszu Kapitałowego

Agencji Rozwoju Pomorza S.A.

OffiServ i CTAdventure w półfinale konkursu InfoShare

Dwie firmy Funduszu Kapitałowego ARP OffiServ i CTAdventure doszły do półfinału w konkursie, który aktualnie odbywa się w ramach konferencji InfoShare. W konkursie dedykowanym startupom z około 100 startupów z Polski i zagranicy zostało wybranych 20, w tym dwie spółki Funduszu. Rozstrzygnięcie konkursu 23 maja. 

InfoShare jest bezpłatną konferencją IT & NewMedia, która co roku odbywa się w Gdańsku. Pierwsza edycja infoShare odbyła się w 2007 roku i od tego czasu systematycznie zdobywa popularność gromadząc coraz liczniejsze grono uczestników. Z roku na rok coraz więcej prelegentów konferencji pochodzi spoza Polski.

Więcej: www.infoshare.pl

CTAdventure wygrała w konkursie InfoShare z międzynarodową konkurencją startupów

Spółka CTAdventure zdobyła I-sze miejsce w konkursie dla startupów zorganizowanym w ramach konferencji InfoShare, która odbyła się w dniach 22 i 23 maja w Gdańsku. Międzynarodowe jury spośród startupów z wielu krajów wybrało spółkę CTA Adventure, zajmującą się tworzeniem oprogramowania z elementami Rozszerzonej Rrzeczywistości, która umożliwia użytkownikom jednoczesne widzenie obrazu rzeczywistego (z kamery) oraz przedmiotów wirtualnych (3D) - www.ctadventure.com.

InfoShare jest jedną z największych konferencji IT& New Media, która co roku ma miejsce w Gdańsku. Pierwsza edycja infoShare odbyła się w 2007 roku i od tego czasu konferencja systematycznie zdobywa popularność, gromadząc coraz liczniejsze grono przedsiębiorczych, twórczych specjalistów, managerów oraz CEO z Polski i całej Europy Środkowo-Wschodniej. Więcej na temat konferencji na www.infoShare.pl

 

Profesor Why -  nowy wymiar nauki

Założyciele CTAdventure, Marek Trojanowicz i Mateusz Marmołowski gdy w 2013 roku zakładali firmę, postawili sobie za cel zrewolucjonizowanie podejścia do edukacji. Tak stworzyli swój pierwszy produkt – grę edukacyjną Professor Why™, której sprzedaż ruszyła. Ich inicjatywa została doceniona na tegorocznej konferencji infoShare w Gdańsku, a gra zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie Startup Contest, w którym rywalizowało ponad 90 startupów, oraz nagrodę publiczności. „Tego typu wygrana cieszy tym bardziej, że jury konkursu składało się z praktyków biznesu, którzy każdy startup oceniają przede wszystkim pod kątem szans na odniesienie sukcesu. Wierzymy w nasz produkt i wiemy, że przed nami długa droga, ale to tylko potwierdza, jak duże zapotrzebowanie istnieje na tego typu rozwiązania edukacyjne” – mówi Mateusz Marmołowski. W konkursie 90 startupów

Założyciele tak mówią o swoim pomyśle – „Doszliśmy do wniosku, że edukacja w klasycznym wymiarze przestaje być efektywna. Wiele badań dowodzi, że odpowiedni nastrój i zabawa zwiększają przyswajalność informacji, dlatego stosując elementy grywalizacji, również w nauce, otrzymuje się najlepsze rezultaty” – uważa Marek Trojanowicz. Professor Why™ – „Chemia to gra edukacyjna, która łączy w sobie najważniejsze aspekty popularnych gier: grafikę 3D, zabawę, rywalizację oraz możliwość dzielenia się osiągniętymi umiejętnościami ze znajomymi (gra połączona jest z popularnymi portalami społecznościowymi)”.

Rozszerzona rzeczywistość, na której bazuje gra, to technologia, która po raz pierwszy pozwala łączyć świat rzeczywisty z cyfrowym, co zwłaszcza w edukacji umożliwia pokonanie wielu barier, kosztowych, czy bezpieczeństwa” – wyjaśnia Marmołowski. W tym wypadku gracze są w stanie przeprowadzić wiele doświadczeń, bazujących na programie edukacyjnym z zakresu chemii dla gimnazjum, w całkowicie bezpieczny, bo wirtualny sposób. W trakcie gry posługują się tzw. edu-kartami, zawierającymi znaczniki. Program przetwarza obraz z kamery internetowej i dodaje do niego, na ekranie komputera, niezbędne do przeprowadzenia doświadczenia odczynniki i sprzęty laboratoryjne w technologii 3D. – „Grę kierujemy do dzieci w wieku 10 – 15 lat oraz ich rodziców, stwarzając tym samym alternatywę dla gier typu „bij-zabij”. Nauczyciele i edukatorzy to kolejna grupa odbiorców naszego produktu, który pozwala im w innowacyjny sposób uzupełnić lekcje i zrealizować poszczególne punkty podstawy programowej.” - mówi Trojanowicz. – „Najlepsze jest, jednak to, że gra okazuje się również interesująca dla dzieci poniżej 10 lat, które interesuje chemia, a raczej wyobrażenie o niej. Jedyny warunek, który pozwala na samodzielną grę i naukę, to umiejętność czytania ze zrozumieniem” – dodaje Marmołowski. „Przeprowadzaliśmy testy w szkołach. Gimnazjaliści, którzy na ogół nie rwą się do nauki, byli w grę bardzo zaangażowani.”

Producenci w maju rozpoczęli dystrybucję gry i w ciągu pierwszych 2 tygodni sprzedali 300 egzemplarzy. „Plany są ambitne, więc rozpoczęliśmy już prace nad kolejną częścią do nauki fizyki, a także wersją anglojęzyczną. W najbliższym czasie chcemy stworzyć wersję gry na urządzenia mobilne, a także konsole, które są bardzo popularne”. - dodają zgodnie. „Polska nie jest naszym docelowym rynkiem, celujemy zwłaszcza w dystrybutorów i wydawców angielskojęzycznych.” – planuje Marek Trojanowicz. „Umożliwiamy zakup pudełka z płytą DVD z programem oraz ciekawymi dodatkami jak zestaw edu-kart, breloczek – to w wersji prestiżowej. Alternatywą jest pobranie i instalacja gry wprost ze strony internetowej. Założeniem twórców jest ciągłe aktualizowanie produktu, a z czasem oferowanie nowych funkcjonalności. Gra ma angażować społeczność użytkowników w tworzenie własnych doświadczeń, ale przede wszystkim popularyzować nauki ścisłe.”

CTAdventure środki na powstanie spółki pozyskał od inwestorów prywatnych oraz z Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza SA, pomocą był też przyznany grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Rozwój spółki wspiera również Pomorski Park Naukowo Technologiczny w Gdyni, gdzie firma ma swoją siedzibę. Jest on wspaniałą platformą do wymiany informacji, pomaga w promocji, a także zapewnia nowoczesne powierzchnie biurowe.

„Polski rynek edukacji i e-learningu otwiera się na innowacje i coraz łatwiej takim firmom jak CTAdventure proponować nowatorskie rozwiązania. Jest duża szansa, że dzięki tego typu produktom polska e-edukacja stanie się znakiem rozpoznawczym na świecie” – podsumowuje Trojanowicz. - „To doskonała propozycja dla wszystkich, którzy wierzą, że edukacja nie musi być nudna!”

CTAdventure Sp. z o.o.
Mateusz Marmołowski
Chief Technology Officer
mobile: +48 502 436 544

 

Oficjalna strona gry: www.professor-why.pl
Film promocyjny: http://vimeo.com/70925719
Fanpage: www.facebook.com/ProfessorWhy

zdjęcia: arch. własne CTAdventure

Firma Offiserv rusza na podbój rynku z nowym produkem - FoxyTasks

Spółka OffiServ rusza ze swoim produktem, aplikacją do zarządzania projektami – FoxyTasks, na podbój rynku. Aplikacja jest sprawnym narzędziem dla grup projektowych wspierającym kompleksowo pracę z klientem, planowanie, sporządzanie budżetem, monitorowanie i realizację projektu. O FoxyTasks można też przeczytać na portalu www.mamstarup.pl

Zespół FoxyTasks może wygrać w konkursie Top Business App. dzięki naszym "lajkom"

Nasz startup OffiServ bierze udział w konkursie - Top Business App: Konkurs na najlepszą aplikację dla biznesu, w którym prezentuje swój produkt FoxyTasks. Do finału, gdzie aplikacje będą oceniane przez jury przejdzie 10 najbardziej "lajkowanych" aplikacji, które obecnie konkurują między sobą.
Każda osoba może zagłosować i zdecydować o zwycięstwie zespołu z Gdyni. Głosować można przez FB, LinkedIn, Google+ i maila.


https://www.wallofbusiness.com/pl/poland/app/foxytasks

Spółka Funduszu Kapitałowego zdobyła kolejną nagrodę

Gra edukacyjna Professor Why  Spółki CTAdventure zdobyła główną nagrodę w finale polskiej edycji konkursu Creative Business Cup. Firma będzie reprezentować Polskę na światowych finałach tego konkursu w Kopenhadze. Więcej tutaj.

 

Oferta Inwestycyjna - Wazengo Sp. z o.o.

Fundusz Kapitałowy ARP SA zaprasza Inwestorów do podjęcia współpracy umożliwiającej dalszy rozwój i ekspansję spółki Wazengo Sp. z o.o. Proponowane warianty współpracy to dokapitalizowanie Spółki lub nabycie udziałów Spółki od Agencji Rozwoju Pomorza stanowiących 47% kapitału zakładowego. Więcej tutaj

Spółka Funduszu Kapitałowego na liście TOP10 polskich start-upów technologicznych Puslu Biznesu

Puls Biznesu opracował swoją, subiektywną jak pisze, listę 10-ciu najciekawszych polskich start-upów technologicznych. Wybór padł także na Spółkę Funduszu Kapitałowego CTAdventure.

Więcej...

Oferta Inwestycyjna - Spółka Funduszu Kapitałowego ARP Heriton

Fundusz Kapitałowy Agencji Rozwoju Pomorza S.A. zaprasza Inwestorów do podjęcia współpracy umożliwiającej dalszy rozwój i ekspansję spółki Heriton Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku, poprzez jej dokapitalizowanie bądź kupno udziałów.

Firma Offiserv Sp. z o.o. zaprasza na bezpłatne Webinarium na temat zarządzania jakością w projekcie marketingowym

Firma Offiserv Sp. z o.o. (FoxyTasks.com) zaprasza 4 września na bezpłatne Webinarium na temat zarządzania jakością w projekcie marketingowym. Webinarium jest kierowane szczególnie do pracowników i kierownictwa firm z branży konsultingowej i kreatywnej: marketing, design, reklama, internet, konsulting. 

O czym będzie webinarium:
Jakość w marketingu: Firma, a klient - różnice w pojmowaniu jakości. Problemy jakościowe - lepiej je poprawiać czy unikać?
Techniki: Poznaj techniki, które mogą poprawić jakość twojej usługi i skorzystaj z nich w swoim następnym projekcie!

Doskonalenie:
Jak uzyskać mierzalną ocenę jakości i poprawić jakość swoich usług?

Kiedy, gdzie, jak:
Zapraszam w czwartek, 4 września o godzinie 15:00. Webinarium będzie w języku polskim!

Zgłoszenia uczestnictwa odbywają się poprzez evenea.pl.

Debiut nowatorskiego urządzenia do diagnostyki medycznej Spółki Funduszu Kapitałowego ARP firmy Sinutronic

Firma Sinutronic wzięła udział w XLVI Zjeździe Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi, które odbyło się w dniach 3-6 września 2014 r. w Bydgoszczy. Po raz pierwszy zaprezentowano nowatorskie urządzenie do diagnostyki medycznej - EndoViewer. Łatwe w użyciu, o wielkiej wartości diagnostycznej, przenośne urządzenie do diagnostyki laryngologicznej spotkało się zwielkim zainteresowaniem.

www.sinutronic.eu

CTAdventure najlepszą na świecie firmą kreatywną

CTAdventure spółka Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza z Gdańska zdobyła pierwsze miejsce w Konkursie  Creative Business Cup 2014 na najlepszą firmę kreatywną na świecie. Nagrodę wczoraj, 19 listopada, wręczył Następca Tronu Królestwa Danii Książę Fryderyk.

Najlepsze firmy kreatywne z całego świata spotkały się w Kopenhadze podczas Creative Business Cup 2014. Pierwszą nagrodę, za projekt Professor Why, otrzymał zespół CTAdventure z Gdańska.

Projekty z ponad 50 krajów oceniało międzynarodowe jury, w którego skład wchodzili ludzie biznesu, tacy jak Christian Stadil -  Thornico A/S, Stiven Kerestegian Ganarillas - LEGO, Flavia Simon from Google, Håkan Nordkvist - IKEA, and Amy Cosper -  redaktor naczelny Entrepreneur Magazine. Światowy etap konkursu, którego finał odbył się w Kopenhadze poprzedziły konkursy w poszczególnych krajach.

Po pełnym emocji głosowaniu jury zdecydowało się przyznać pierwszą nagrodę firmie CTAdventure z Gdańska jako najlepszej firmie kreatywnej świata. Wraz z tytułem do rąk zwycięzców trafi nagroda w wysokości 20 000 USD oraz możliwość uczestniczenia w Global Entrepreneurship Congress w Mediolanie w marcu przyszłego roku.

Jury doceniło zaproponowane przez firmę nowe podejście do edukacji. Opracowany przez nich program do nauki takich przedmiotów jak chemia, fizyka, matematyka wykorzystuje nowoczesną technologię rozszerzonej rzeczywistości (augmented reality), co pozwala zaangażować użytkowników w kreatywny proces nauczania.

 „Rozszerzona rzeczywistość, na której bazuje gra, to technologia, która po raz pierwszy pozwala łączyć świat rzeczywisty z cyfrowym, co zwłaszcza w edukacji umożliwia pokonanie wielu barier, kosztowych, czy bezpieczeństwa” – wyjaśnia Marmołowski z CTAdventure.

Drugie miejsce w konkursie Creative Business Cup zdobyła firma GIGI BLOKS Ltd. z Łotwy, zdobywcą  trzeciego miejsca jest  PockerSky z Austrii. Nagrody specjalne za pomysły kreatywne otrzymały także Zikto z Korei Południowej, Bitbrain Technologies with Ussens z Hiszpanii, Original Unverpackt z Niemiec oraz  Voiceitt z Izraela.

Więcej o  Creative Business Cup 2014

Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia

Szanowni Państwo

z okazji
Świąt Bożego Narodzenia

życzymy Państwu wiele radości,

w nadchodzącym 2015 roku
zdrowia, pomyślności i spełnienia marzeń.

Przy tej okazji

dziękujemy za dotychczasowe zaufanie i współpracę


Zarząd i Pracownicy
Agencji Rozwoju Pomorza S.A.

Największa sieć prywatnych placówek medycznych będzie korzystać z HealthTV, flagowego produktu firmy Admotion

Największa sieć prywatnych placówek medycznych będzie korzystać z HealthTV – flagowego produktu Spółki Admotion.
Zainstalowany system digital signage będzie emitował ramówkę zawierająca Feel Good Content, pozwalającą na przekazywanie pacjentom aktualnych informacji i materiałów dotyczących m.in. zdrowia, kultury i ekologii.
Integrator i operator systemu – spółka Admotion – udostępni również opcję sprzedaży czasu emisji dla wybranych reklamodawców.
Sieć digital out of home w placówkach medycznych to bardzo pożądany przez reklamodawców kanał komunikacji, ponieważ oprócz przewagi, którą daje technologia (m.in. natychmiastowej aktualizacji, przyciągającego uwagę, dopasowanego do miejsca i czasu contentu) jest również naturalna przewaga w postaci długiego kontaktu odbiorcy z treścią, a także braku innych elementów absorbujących uwagę, z którymi mamy do czynienia na ulicy lub w innych miejscach publicznych – mówi Mateusz Rybakowski, Dyrektor Zarządzający Admotion Sp. z o.o.
Inwestycja obejmująca placówki Grupy LUX MED, realizowana jest etapami. HealthTV obecne jest już w ponad 100 lokalizacjach, w 7 wiodących sieciach medycznych. W skali miesiąca content jest oglądany przez 1,61 mln odbiorców w całym kraju.
Co ciekawe 80% stanowią odbiorcy unikatowi, ponieważ placówki medyczne codziennie odwiedzają nowi ludzie.
Według danych opracowanych przez ABI Research światowy rynek Digital Signage będzie warty w przyszłym roku 4,5 miliarda dolarów. Jest to efekt znacznego pomniejszenia kosztów wdrożenia oraz udostępnienia przez dostawców możliwości rozliczania inwestycji w systemie abonamentowym, dzięki któremu firmy mają kompleksową obsługę i stały przewidywalny miesięczny koszt, bez zniechęcających barier wejścia.

 

FoxyTask na konferencji Technology for Marketing & Advertising 2015 w Londynie

W Londynie trwa właśnie konferencja Technology for Marketing & Advertising 2015 w której uczestniczy OffiServ, jedna ze spółek z portfela Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza. Firma jest twórcą FoxyTasks - aplikacji do zarządzania projektami, pomagającej branży marketingowej i agencjom kreatywnym w sposób efektywny organizować projekty, zadania i budżet.

Konferencja TFM&A 2015 to jedno z największych kreatywnych wydarzeń w Europie, które  skupia się na nowych technologiach i ich wykorzystaniu w marketingu. Najistotniejszymi tematami są Big Data, Programmatic Marketing, Content Marketing, Email Marketing i Marketing Automation. Ten aspekt sprawił, że TMF&A stało się strategicznym punktem w kalendarzu FoxyTasks.
                        
FoxyTasks jest aplikacją do zarządzania projektami stworzoną specjalnie dla sektora marketingowego. Konferencja, to okazja do spotkania jej adresatów i uzyskania informacji pomocnych w dalszym rozwoju. Podstawowym celem FoxyTasks jest zostanie jedną z wiodących aplikacji do organizacji kreatywnych projektów i sprostanie wymaganiom tego bardzo wyjątkowego i wymagającego sektora.

www.foxytasks.com

Na drodze do "Start-up Nation" - uwagi po misji gospodarczej do Izraela

W dniach 14-15 czerwca 2015 roku Dyrektor ds. Inwestycji Kapitałowych Agencji Rozwoju Pomorza SA brał udział w polskiej Misji Gospodarczej do Izraela z okazji 25-lecia odnowienia stosunków dyplomatycznych miedzy naszymi krajami. Misja nastawiona była na poznanie tzw. ekosystemu gospodarczego Izraela, w którym olbrzymią rolę odgrywa polityka inwestowania w podmioty technologiczne, mikro i małe spółki – stąd też coraz częściej określa się Izrael jako START-UP NATION. Podczas wizyty odbyły się spotkania w parkach technologicznych w Hajfie oraz Tel Aviv, gdzie oprócz rozmów z przedstawicielami „małych biznesów” odbywały się seminaria z ich „opiekunami”, czyli m. in. największymi izraelskimi funduszami Venture Capital  - PITANGO i Microsoft Venture  oraz kooperującymi ze start-upami międzynarodowymi korporacjami jak Intel, czy Motorola.
Wizyta, oprócz nawiązanych kontaktów pomiędzy przedstawicielami biznesu obu krajów, dała obraz jak działa rozwinięty system gospodarki opartej na wiedzy, gdzie niezbędne elementy to: innowacyjne projekty biznesowe, kapitał do ich realizacji oraz partnerstwo z biznesem międzynarodowym w celu zdynamizowania korzyści z ich komercjalizacji. Wydaje się, że biorąc m.in. doświadczenia Agencji Rozwoju Pomorza SA w zarządzaniu Funduszem Kapitałowym inwestującym w podmioty start-up, jesteśmy w Polsce na dobrej drodze do zaistnienia na światowej mapie START-UP NATIONS.

Spółka PAWS prezentowała swój produkt podczas największego festiwalu filmów animowanych w Annecy

Firma PAWS,  Spółka Funduszu Kapitałowego ARP, prezentowała swój produkt podczas festiwalu filmów animowanych w Annecy. Jest to największy festiwal filmów tego gatunku na świecie, nazywany "Cannes dla Animacji”. W tym roku wzięło w nim udział ponad 125000 osób, ponad 8000 profesjonalistów z branży wykupiło akredytacje.

Co roku organizatorzy wybierają kilka najciekawszych projektów, które są w toku produkcji, do udziału w sesji “Work in Progress”, gdzie twórcy opowiadają o procesie animacji, genezie projektu, itd. W tym roku zaproszono producenta wykonawczego ze studia BreakThru Productions oraz reżyser Dorotę Kobielę aby przedstawili projekt „Loving Vincent”, pierwszy na świecie pełnometrażowy film wykonany w technice animacji malarskiej.

Produkcja filmu realizowana jest dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu firmy PAWS, umożliwiającemu tworzenie filmów techniką animacji malowanej. Polega ona na ręcznym malowaniu każdej klatki filmu, które są następnie fotografowane. Należące do PAWS Sp z o.o. rozwiązanie, specjalna stacja do malowania - „Painted Animation Work Stanion” (PAWS) - usprawnia ten proces stwarzając nowe możliwości.

W związku z prezentacją projektu „Loving Vincent”, firma PAWS sp. z o.o.  wypożyczyła stację do animacji malarskiej, która została zaprezentowana podczas targów towarzyszących festiwalowi na stoisku Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji. Malarka filmu „Loving Vincent” malowała klatki z filmu przy wykorzystaniu stacji prezentując część procesu jego produkcji. Pokaz firmy PAWS cieszył się dużym zainteresowaniem uczestników targów, którzy zadawali liczne pytania i wyrażali uznanie dla pomysłu twórców tego rozwiązania.

Nowy numer faxu Funduszu Kapitałowego ARP - 58 32 33 200

Nastąpiła zmiana numeru faxu Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza. Nowy numer to 58 32 33 200. Za utrudnienia przepraszamy.

Sukces 5pillows podczas „Startup Sauna”

10 września 2015 odbyło się spotkanie dedykowane najciekawszym trójmiejskim startupom, szczególnie tym, które planują wejście na światowe rynki - Startup Sauna. Poniżej prezentujemy rozmowę z uczestnikiem spotkania Michałem Jerzykiem prezesem Emptor Labs Spółki Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza. Produkt firmy - 5pillows - został doceniony przez ekspertów wydarzenia a firma otrzymała zaproszenie do Filnandii do udziału w  międzynarodowym programie akceleracyjnym Startup Sauna.

Czym jest Startup Sauna?
Michał Jerzyk: Startup Sauna to pochodzący z Finlandii jeden z najlepszych akceleratorów biznesu na świecie. Od 2010 roku pomógł już 145 firmom w rozwoju oraz pozyskaniu inwestycji o wartości prawie 40 milionów dolarów. Startup Sauna jest również organizatorem dużej konferencji Slush oraz eventów w całej Europie dla młodych firm, podczas których rekrutuje do programu akceleracyjnego oraz z pomocą doświadczonych mentorów udziela informacji zwrotnych innowacyjnym przedsięwzięciom z ambicjami rozwoju międzynarodowego. We wrześniu 2015 wydarzenie Startup Sauna dotarło także do Gdańska.

Jak wyglądała Startup Sauna w Gdańsku?
MJ: Fiński akcelerator Startup Sauna wystąpił w Gdańsku na wydarzeniu organizowanym wspólnie z m.in. O4 (Olivia Business Centre) oraz Inkubatorem Przedsiębiorczości Starter. Spośród aplikujących zespołów wybrano 15 najlepszych, które zaprezentowały się podczas eventów i stawiały czoło pytaniom ekspertów, w tym m.in. Petera Vesterbacka (jednego z twórców marki Angry Birds), Artturi Tarjanne (założyciela Nexit Ventures), Łukasza Ossowskiego (założyciela Ivona Software) czy Macieja Grabskiego (założyciela Wirtualnej Polski). Po kolejnej rundzie wspólnej pracy ekspertów i zespołów, wyłoniono ostatecznie trzy najlepsze projekty: 5pillows.com (aplikacja internetowa dla małych zespołów do robienia nowoczesnej obsługi klienta), drPocket oraz Quantum Lab. W ramach nagrody otrzymały okolicznościowe ręczniki z logo Startup Sauna, ale co ważniejsze zostały one zaproszone do wzięcia udziału w 5-tygodniowym programie akceleracyjnym Startup Sauna w Finlandii.

Co jako firmie dał Państwu udział w Startup Sauna?
MJ:
5pillows.com jest przedsięwzięciem doskonale wpasowującym się w ideę Startup Sauna, czyli o międzynarodowych ambicjach, a jednocześnie młodym i mającym wciąż szerokie możliwości rozwoju. Dla naszego zespołu była to świetna okazja do wymiany doświadczeń i konsultacji z twórcami tak znanych marek jak choćby Wirtualna Polska, Angry Birds czy doceniona przez Amazon Ivona Software. Chcieliśmy podzielić się naszym pomysłem na polepszanie obsługi klienta oraz obranymi kierunkami rozwoju - cieszymy się zatem, że zaproszeni mentorzy uwierzyli w niego bardziej niż w inne przedsięwzięcia. Prawdopodobnie doceniono również pierwsze efekty rynkowe 5pillows, czyli ponad tysiąc firm, które skorzystały już z naszej aplikacji. Jesteśmy oczywiście również bardzo zadowoleni z nagrody, jaką jest zaproszenie do Finlandii do udziału w znanym 5-tygodniowym międzynarodowym programie akceleracyjnym Startup Sauna.


Emptor Labs Sp. z o.o.  - oferuje produkt 5pillows, system obsługi klienta w małych firmach. Łączy w jednym miejscu różne kanały komunikacji z klientem Facebook, Twitter, telefon, LiveChat. www.5pillows.com

Zmiana siedziby Agencji Rozwoju Pomorza

Uprzejmie informujemy, iż od 21 grudnia 2015 roku Agencja Rozwoju Pomorza zmienia adres.
 

Adres nowej siedziby:

Olivia Business Center (Budynek Olivia Six)

Al. Grunwaldzka 472D, 80-309 Gdańsk.

Numery telefonów pozostają bez zmian.

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym Roku
z podziękowaniami za współpracę oraz zaufanie
życzy
Zespół
Funduszu Kapitałowego

Agencji Rozwoju Pomorza S.A.

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym Roku

z podziękowaniami za współpracę oraz zaufanie
życzą

Zarząd i Pracownicy
Agencji Rozwoju Pomorza S.A.

Dotacje UE dla firm - rusza kolejny konkurs w Agencji Rozwoju Pomorza

Ponad 66 mln złotych to pula środków przeznaczona na dotacje dla firm w ogłoszonym właśnie  przez Agencję Rozwoju Pomorza (ARP)  konkursie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020. Maksymalna kwota, jaką może pozyskać przedsiębiorca na sfinansowanie wydatków wynosi ponad  1 mln złotych. Wnioski można składać od 1 lutego do 15  marca 2017.  

 

Co i dla Kogo

„Inwestycje Profilowane – wsparcie dotacyjne” – ogłoszony  konkurs to szansa dla  pomorskich firm na zdobycie  dofinansowania  na dalszy rozwój głównie poprzez zastosowanie innowacyjnych rozwiązań. Pozyskane dotacje można przeznaczyć  na wydatki inwestycyjne w ramach trzech typów projektów. Pierwszy, polegający  na  wprowadzaniu nowych produktów i usług, wpisujących się w inteligentne specjalizacje Pomorza. Projekty z branży informatycznej zdefiniowane są w drugim typie a trzeci  obejmuje projekty nastawione na poprawę ekoefektywności w przedsiębiorstwach poprzez wdrożenie nowoczesnych ekologicznych technologii. Przykładowe przedsięwzięcia, które mogą otrzymać  dofinansowanie to inwestycje polegające m.in. na zmianie procesu produkcyjnego lub sposobu świadczenia usług, zakupie maszyn i sprzętu czy rozbudowie zaplecza. Wsparcie finansowe można pozyskać  również na  poprawę efektywności przedsiębiorstw poprzez wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Wspierane będą także inwestycje i rozwiązania organizacyjne służące redukcji wodo-, surowco-, materiało- transporto- i energochłonności procesów produkcyjnych, m.in. dzięki zastosowaniu ekoinnowacji i wykorzystaniu nowych źródeł energii.

Dofinansowanie otrzymało już 100 projektów

W efekcie pierwszego konkursu ogłoszonego na początku zeszłego roku złożono  416 aplikacji, z czego dofinansowanie otrzymało 100. Ich łączna wartość to ponad 52 mln zł. – „Przez około pół roku trwała weryfikacja wszystkich wniosków. Wyniki konkursu ogłoszono pod koniec października,  co czwarty projekt otrzymał dofinansowanie.” - mówi Maciej Frączek, specjalista z Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich (LPI FE) działającego przy Agencji Rozwoju Pomorza. „Dofinansowanie wynosiło od 45 do nawet 55% wydatków kwalifikujących się do  refundacji,  dwie firmy uzyskały dofinansowanie przekraczające nawet 1 mln zł” – dodaje Maciej Frączek.

Gdzie szukać informacji

Agencja Rozwoju Pomorza  organizuje  bezpłatne spotkania informacyjne. Najbliższe,  dotyczące ogłoszonego konkursu w ramach poddziałania 2.2.1 „Inwestycje profilowane - wsparcie dotacyjne” RPO WP 2014 – 2020 odbędzie się  19 stycznia o godzinie 10:00.

Na spotkaniach m.in. o tym, kto może starać się o pozyskanie środków UE, preferowane typy projektów, poziom dofinansowania, kwalifikowalność wydatków, pomoc publiczna w projektach, zasady składania wniosków o dofinansowanie, kryteria oceny i zasady wyboru projektów, a także podpisywanie umów.

Informacje można uzyskać w Instytucji Pośredniczącej: (58) 32 33 227, (58) 32 33 158,
oraz w Lokalnym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich, tel. (58) 32 33 106, (58) 32 33 139, e-mail: gdansk.pife@pomorskie.eu.  Terminy  spotkań  oraz dokumentacja konkursowa  dostępna na  www.arp.gda.pl

 

Agencja Rozwoju Pomorza
W latach 2014-2020 ARP odpowiada za ogłaszanie konkursów, weryfikację złożonych projektów, a także pośrednictwo w dystrybucji środków europejskich w ramach trzech części RPO WP 2014-2020: Poddziałania 1.1.1 ”Ekspansja przez innowacje – wsparcie dotacyjne”, Działania 1.2 „Transfer wiedzy do gospodarki” oraz Poddziałania 2.2.1 „”inwestycje Profilowane – wsparcie dotacyjne”. Pierwsze skierowane jest do przedsiębiorstw lub jednostek naukowych i szkół wyższych, które utworzyły z nimi partnerstwa. W drugim wnioskodawcami są tylko jednostki naukowe, ale w ewentualnych partnerstwach z przedsiębiorcami. Trzecie dedykowane jest wyłącznie mikro, małym i średnim firmom.  Łączna pula środków przeznaczona na konkursy ogłaszane za pośrednictwem ARP w latach 2014-2020 wynosi prawie 150 mln euro . Bieżące informacje i ogłoszenia o konkursach są publikowane na stronie Agencji Rozwoju Pomorza www.arp.gda.pl oraz www.rpo.pomorskie.eu.

Sinutronic zagrała w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy 2017

Podczas 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbył się 15 stycznia tego roku, firma Sinutronic przekazała Fundacji urządzenie medyczne DUOviewer. Sprzęt trafi do Oddziału Otolaryngologii Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

DUOviewer to urządzenie pozwalające na komfortowe przeprowadzenie badań laryngologicznych zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

DUOviever zawiera wideoszpatułkę i wideootoskop, które służą do badania i oceny:

 • błony bębenkowej,
 • przewodu słuchowego zewnętrznego,
 • nosogardła wraz z migdałkiem gardłowym w wideorynoskopii tylnej,
 • krtani w wideolaryngoskopii,
 • fałdów głosowych w wideolaryngostroboskopii,
 • gardła środkowego w wideofaryngoskopii.  Więcej na www.sinutronic.eu

Oferta Inwestycyjna - Spółka Funduszu Kapitałowego ARP Xenga Sp. z o.o.

Fundusz Kapitałowy Agencji Rozwoju Pomorza S.A. zaprasza Inwestorów do składania ofert na zakup udziałów bądź dokapitalizowanie spółki Xenga Sp. z o.o. oferującej aplikację umożliwiającą optymalizację procesu obsługi i zarządzania finansami firmy oraz świadczenie nowoczesnych usług księgowych przez biuro rachunkowe.

więcej
Innowacyjna gospodarka - Narodowa Strategia Spójności Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) Unia Europejska / European Union Projekt współfinansowany ze środków Uni Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego