Informacje prasowe

Uruchomienie superkomputera PG i otwarcie Centrum STOS

25 kwietnia na Politechnice Gdańskiej odbyło się uroczyste otwarcie budynku Centrum Kompetencji STOS i prezentacja superkomputera Kraken. Kompleks, w sercu którego znajduje się zespół wyspecjalizowanych serwerowni, będzie jednym z najnowocześniejszych centrów informatycznych w tej części Europy. Będzie również  siedzibą Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (CI TASK).

Koszt realizacji projektu CK STOS to 156 mln zł, z czego 90,1 mln zł pochodzi ze środków unijnych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – pozyskanych dzięki zaangażowaniu w projekt Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Agencji Rozwoju Pomorza. Do tego doliczyć trzeba również środki, za które uczelnia wyposaża centrum w dodatkowy sprzęt, w tym dodatkowe elementy superkomputera, który będzie mógł być ulepszany i rozwijany przez wiele lat. Całkowity koszt inwestycji sięgnie zatem nawet ok. 250 milionów złotych.

Głównym punktem uroczystości było oficjalne uruchomienie superkomputera Kraken. Ponadto  przedstawiono prezentację na temat inwestycji oraz pokaz filmu o CK STOS, a także okolicznościowe przemówienia oraz przecięcie wstęgi, co symbolizować będzie otwarcie budynku. W uroczystości uczestniczyli  m.in. przedstawiciele władz uczelni z rektorem PG prof. Krzysztofem Wilde na czele, a także Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, przedstawiciele miasta Gdańska oraz środowiska akademickiego i naukowego.

O projekcie Centrum Kompetencji STOS 
Przedmiotem projektu jest budowa i wyposażenie w zaawansowaną infrastrukturę informatyczną (w tym superkomputer) nowego inteligentnego obiektu Centrum Kompetencji STOS (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services), którego zasadniczym elementem będzie podziemna serwerownia (tzw. „bunkier”) spełniająca najwyższe standardy bezpieczeństwa. Partner projektu zakupi też sondy niezbędne do rozwijania usług w obszarze Internetu rzeczy. Budynek zostanie wyposażony w nowy superkomputer, dzięki któremu zwiększy się moc obliczeniowa Centrum, umożliwiając przetwarzanie ogromnych ilości danych (Big Data) w czasie rzeczywistym (online), przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi takich jak chmura obliczeniowa, podobnie wdrożone zostaną nowe usługi typu SMART. CK STOS stanowić będzie jednostkę całkowicie innowacyjną i unikatową w skali kraju, będącą odpowiedzią na zdiagnozowane potrzeby rynku w zakresie działań B+R wymagających obliczeń czy np. przetwarzania i archiwizacji ogromnych zbiorów danych (w oparciu o moce obliczeniowe superkomputera) i umożliwi świadczenie nowych usług typu SMART. Usługi te skierowane będą głownie do sektora przedsiębiorstw i pozwolą na integrację rozwiązań ICT z biznesem, dzięki czemu projekt przyczyni się do osiągnięcia celu jakim jest urynkowienie działalności badawczo-rozwojowej. Realizacja projektu pozwoli na zapewnienie wysokiego bezpieczeństwa gromadzenia i transmisji danych, co jest szczególnie istotne w przypadku firm dokonujących transferu i analizy danych poufnych. 

  • data: 2023-04-25
  • Uruchomienie superkomputera PG i otwarcie Centrum STOS

Wstecz